RADNO VREME 11.11.2024. 7.00-20.00. SARAĐUJEMO SA SVIM OSIGURAVAJUĆIM KUĆAMA.

Mokraćna kiselina

Mokraćna kiselina predstavlja prirodni proizvod metabolizma purina, jedinjenja koje je prisutno u mnogim namirnicama i ćelijama našeg organizma. Ona obavlja važne funkcije u telu, pa je balans njenog nivoa ključan za očuvanje zdravlja i funkcije različitih telesnih sistema. 

Ukoliko dođe do poremećaja koncentracije mokraćne kiseline u organizmu, to može imati značajne posledice po zdravlje. Zato redovno praćenje i upravljanje njenim nivoima može pomoći u prevenciji i lečenju različitih zdravstvenih stanja.

Uloga mokraćne kiseline u organizmu

Mokraćna kiselina ima nekoliko važnih uloga u organizmu, pa je zbog toga važno održavati njene nivoe u normalnim granicama:

Antioksidativna uloga – mokraćna kiselina deluje kao antioksidans, koji pomaže u neutralizaciji slobodnih radikala, čime štiti ćelije od oksidativnog stresa. Ovo može smanjiti rizik od oštećenja ćelija, tkiva i DNK, što je važno za prevenciju različitih hroničnih bolesti.

Metabolizam lipida – mokraćna kiselina ima ulogu u metabolizmu lipida (uključujući holesterol i trigliceride), pa promene u njenim nivoima mogu uticati na lipidni profil krvi. 

Regulacija imunološkog sistema – smatra se da mokraćna kiselina ima važnu ulogu u imunološkom odgovoru, tako što utiče na aktivnost ćelija. To može biti od značaja za odgovore organizma na različite infekcije i upale. 

Regulacija krvnog pritiska – koncentracija mokraćne kiseline u krvi može uticati na regulaciju krvnog pritiska. Smatra se da visok nivo mokraćne kiseline utiču na pojavu hipertenzije, međutim, pomenuti mehanizam još nije u potpunosti razjašnjen. 

Neuroprotektivna uloga –  mokraćna kiselina pomaže u zaštiti moždanih ćelija od oksidativnog stresa i potencijalno smanjuje rizik od neurodegenerativnih oboljenja, poput Parkinsonove ili Alchajmerove bolesti. 

AK02

Analiza krvi i urina

Kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom, Urea, Kreatinin, Gvozđe, Glukoza, Kompletni Lipidogram, AST, ALT, Urin mikroskopski sediment

-41%
2.700 din
1.600 din
BR04

Brisevi na polne bolesti (za žene i muškarce) sa urinom, urinokulturom i antibiogramom

Vaginalni i cervikalni bris (za žene) ili uretralni bris (za muškarce) sa 8 dodatnih analiza: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Gonokok, Trihomonas, Kandida + analiza sedimenta urina i urinokulture + antibiogram.

-48%
8.280 din
4.300 din
GP04

Mega Paket Pregleda Za Dame

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, kolposkopija, ultrazvuk dojki, PAPA test, grupa vaginalnog sekreta, ultrazvuk abdomena i štitaste žlezde, KKS, SE, Urin sa urinokulturom

-62%
24.830 din
9.500 din
PR05

Urološki paket

Urološki pregled sa ultrazvukom urotrakta

-46%
7.000 din
3.800 din
PR07

Urološki pregled I ultrazvuk sa analizama 

Urološki pregled i ultrazvuk sa analizama  PSA, Free PSA, Index PSA

-48%
9.300 din
4.800 din
AK09

Biohemijska analiza krvi-Extra

KKS+LF, CRP, Fibrinogen, Glukoza, Lipidni status (Holesterol, Trigliceridi, LDL, HDL, Faktor rizika i Index ateroskleroze), Ukupni proteini, Urea, Kreatinin, Mokraćna kiselina, Bilirubin ukupni, ALT, AST, Gama-GT, Natrijum, Kalijum, Alkalna fosfataza, Gvožđe (Fe), Sediment urina i Urinokultura.

-32%
5.110 din
3.500 din

Uzroci poremećaja mokraćne kiseline

Poremećaji mokraćne kiseline, poput hiperurikemije (povišen nivo mokraćne kiseline u krvi) i hipourikemije (nizak nivo mokraćne kiseline), mogu biti izazvani različitim faktorima. Pomenuti poremećaji mogu dovesti do niza zdravstvenih problema, pa je razumevanje uzroka koji ih izazivaju ključno za prevenciju i lečenje ovih stanja:

Ishrana

Konzumiranje namirnica koje su bogate purinima (crveno meso, iznutrice, morski plodovi, skuša, sardine itd.), kao i hrana i pića bogata fruktozom mogu povećati nivo mokraćne kiseline u krvi. Takođe, alkohol, naročito pivo, može povećati proizvodnju mokraćne kiseline i smaniti njeno izlučivanje putem bubrega. 

Genetska predispozicija

Osobe sa porodičnom istorijom hiperurikemije ili gihta imaju veći rizik od razvoja ovih stanja. Određeni genetski poremećaji metabolizma urina mogu dovesti do povećane proizvodnje ili smanjenog izlučivanja mokraćne kiseline.

Različita zdravstvena stanja

Različita stanja, poput smanjene bubrežne funkcije, kardiovaskularnih bolesti, endokrinih poremećaja (hipotiroidizam i hiperparatireoidizam), metaboličkog sindroma (gojaznost, dijabetes, insulinska rezistencija, hipertenzija), hemolitičke anemije, psorijaze, gihta, mogu uticati na poremećaj nivoa mokraćne kiseline.

Korišćenje lekova

Lekovi, poput diuretika, imunosupresiva, aspirina i slično, mogu smanjiti izlučivanje mokraćne kiseline iz organizma. 

Način života

Dehidratacija, hronični stres, kao i nedostatak fizičke aktivnosti mogu doprineti povećanju nivoa mokraćne kiseline u krvi. 

Koji su simptomi povišene mokraćne kiseline?

Povišen nivo mokraćne kiseline u krvi, odnosno hiperurikemija, može se ispoljiti kroz različite simptome koji variraju od blagih do ozbiljnih, a uključuju pojavu gihta, bubrežnih bolesti i pojavu bubrežnih kamenaca, kao i kardiovaskularne probleme. 

Giht predstavlja najpoznatiji i najčešći poremećaj koji je povezan sa visokim nivoima mokraćne kiseline. Manifestuje se iznenadnim, intenzivnim i jakim bolovima u zglobovima, najčešće u nožnom palcu, ali može zahvatiti i gležnjeve, kolena, laktove, prste i druge zglobove. Zahvaćeni zglobovi mogu biti otečeni, topli na dodir i crveni, često sa ograničenom pokretljivošću. Kod dugotrajne hiperurikemije, kristali mokraćne kiseline mogu se taložiti na prstima, šakama, laktovima i ušne školjke, formirajući čvoriće ispod kože, odnosno tofi. 

Ukoliko se kristali mokraćne kiseline nagomilaju u urinarnom sistemu, mogu uzrokovati pojavu kamena u bubrezima. Ovo stanje se manifestuje bolovima u donjem delu leđa ili boku, koji se širi prema preponama, čestim i bolnim mokrenjem, pojavom krvi u urinu, temperaturom, mučninom i drugo. Takođe, oštećenja ili hronične bolesti bubrega mogu biti posledica povišene mokraćne kiseline, što može dovesti do umora, oticanja nogu, gležnjeva i stopala, kao i promena u mokrenju itd. 

Simptomi metaboličkog sindroma uključuju povećanu telesnu težinu (posebno oko stomaka), hipertenziju, visok nivo triglicerida  i šećera u krvi, što može dovesti do pojave dijabetesa tipa 2.

Povišen nivo mokraćne kiseline može dovesti do različitih simptoma, čije prepoznavanje je ključno za ranu dijagnostiku i lečenje. U tim slučajevima, važno je konsultovati se sa lekarom, radi dobijanja odgovarajuće terapije.  

Mokraćna kiselina cenovnik

Mokraćna kiselina 24h 150 din
Mokraćna kiselina 170 din
Ukupna cena: 320 din

Kako se pripremiti za analizu?

Analiza mokraćne kiseline u krvi ili urinu predstavlja važan dijagnostički postupak koji može pomoći u otkrivanju hiperurikemije i drugih poremećaja vezanih za nivo mokraćne kiseline. Zato je pravilna priprema za ovu analizu ključna za dobijanje tačnih i pouzdanih rezultata. 

Pre testiranja nivoa mokraćne kiseline je važno da se konsultujete sa lekarom, naročito ukoliko koristite lekove, suplemente ili biljne proizvode. Određeni lekovi, poput diuretika i aspirina, mogu uticati na koncentraciju mokraćne kiseline, pa lekar može savetovati da privremeno prestanete sa njihovom upotrebom. 

Nekoliko dana pre analize trebalo bi izbegavati hranu koja sadrži purine (džigerica, crveno meso, morski plodovi, sardine itd.), kao i alkohol. Kako biste ostali hidrirani, unosite dovoljno vode. 

Teška fizička aktivnost takođe može uticati na na nivo mokraćne kiseline, pa se preporučuje izbegavanje intenzivnih vežbi pre analiza

Analiza mokraćne kiseline u LaboMedica poliklinici i laboratoriji

Zahvaljujući najsavremenijoj tehnologiji i opremi, LaboMedica poliklinika i laboratorija nudi kompletnu uslugu analiza, koje uključuju i merenje nivoa mokraćne kiseline u krvi i urinu i dijagnostifikovanje potencijalnih zdravstvenih problema, poput gihta, bubrežnog kamenca i drugih stanja povezanih sa hiperurikemijom.

Kod nas možete odraditi kompletnu krvnu sliku sa biohemijom, kao i laboratorijsku analizu urina sa sedimentacijom

Preporuke i saveti za pacijente pre vađenja krvi

Pre vađenja krvi, preporuka je da se suzdržavate od hrane i pića (sem vode) najmanje 8 sati pre analize. Kako neki lekovi mogu uticati na rezultate analize, istaknite svom lekaru ukoliko uzimate određenu terapiju. 

Ukoliko uz analizu krvi dajete i urin, uzima se prvi jutarnji uzorak za koji koristite sterilnu bočicu iz apoteke. 

Sakupljanje urina tokom 24 h obavlja se u specijalnim sterilnim bocama tokom celog dana. Prvi jutarnji urin se ne uzorkuje, već prikupljanje započinjete od sledećeg i tako u narednih 24 sata. Prilikom sakupljanja urina redovno se hidrirajte. 

Mogući faktori koji mogu uticati na rezultate analize

Postoje određeni faktori koji mogu uticati na analize i pokazati drugačije rezultate od realnog stanja: unos namirnica bogatih purinima, konzumiranje alkohola i fruktoznih sirupa, nedovoljni unos tečnosti, korišćenje određenih lekova, problemi sa bubrezima, intenzivna fizička aktivnost, izlaganje stresu i nedostatak sna, različita medicinska stanja (psorijaza, hemolitička anemija, metabolički sindrom) itd. 

Koje su normalne vrednosti mokraćne kiseline u krvi?

Normalne vrednosti mokraćne kiseline u krvi mogu varirati u zavisnosti od laboratorije i korišćenih metoda analize. Generalno prihvaćene referentne vrednosti za mokraćnu kiselinu kod odraslih osoba iznose:

Muškarci: 200 – 450 mmol/L

Žene: 140 – 400 mmol/L

Vrednosti koje odstupaju od navedenih, mogu ukazati na različite zdravstvene probleme ili metaboličke poremećaje. Važno je napomenuti da rezultate analiza tumači isključivo stručno medicinsko lice, koje će uzeti u obzir i rezultate drugih nalaza, kao i simptome i opšte stanje pacijenta. 

Kako izbaciti mokracnu kiselinu iz organizma? Lečenje i prevencija

Efikasno upravljanje koncentracijom mokraćne kiseline u organizmu može pomoći u prevenciji i lečenju različitih stanja, poput gihta i bubrežnih kamenaca. Da bi se smanjio zdravstveni rizik od posledica i sprečila pojava određenih oboljenja, potrebno je uključiti izvesne promene u načinu života i ishrane:

Obavezno se hidrirajte kako biste olakšali izlučivanje mokraćne kiseline putem urina.

Ukoliko ste gojazni, postepeno smanjenje telesne mase može smanjiti nivo mokraćne kiseline i rizik od pojave gihta. 

Umerena, ali redovna fizička aktivnost može poboljšati celokupno zdravlje i smanjiti nivo mokraćne kiseline.

U ishrani smanjite unos namirnica koje su bogate purinima (mokrski plodovi, skuša, crveno meso, iznutrice, pečurke), a fokusirajte se na unos svežeg povrća i voća, mlečnih proizvoda sa niskim sadržajem masti i mahunarki.

Izbegavajte sve vrste alkohola, posebno piva i pića bogata fruktozom.

Ograničite unos šećera i slatkiša.

Dovoljno spavajte i stresne situacije svedite na minimum. 

Redovno odlazite na kontrolne preglede i pratite nivo mokraćne kiseline. Na taj način možete uspešno upravljati hiperurikemijom i tegobama koje ona izaziva. 

Ukoliko ste dobili određenu terapiju, koristite je redovno uz obaveznu konsultaciju sa lekarom. 

Mokraćna kiselina igra važnu ulogu u metaboličkim procesima organizma, pa njeni povišeni nivoi mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problemima. Zato je praćenje i održavanje njenog nivoa u organizmu ključno za prevenciju i lečenje stanja, kao što su giht, bubrežni kamenci i drugi metabolički poremećaji. 

Kombinacija zdravog načina života, pravilne ishrane, adekvatne hidratacije i medicinskog tretmana mogu pomoći u održavanju optimalnih nivoa mokraćne kiseline i pružaju osnovu za otklanjanje tegoba i mogućnost za normalan život bez bolova. 

Ne čekajte da se simptomi pogoršaju, već zakažite redovni pregled i analize u LaboMedica poliklinici i laboratoriji, koji mogu biti krucijalni za vaše zdravlje. Naš stručni tim i moderna tehnološka oprema stoji vam na raspolaganju za sve potrebne analize i savetovanja.

Kontakt