Hormoni štitne žlezde utiču na svaku ćeliju i sve organe ljudskog organizma, oni:
- Regulišu brzinu sagorevanja kalorija
- Utiču na rad srca i kardiovaskularnog sistema
- Učestvuju u regulaciji telesne temperature
- Regulišu brzinu metabolizma
- Kontrolišu način kontrakcije mišića
- Regulišu brzinu kojom se zamenjuju umiruće ćelije u organizmu.
U nastavku teksta možete saznati više o tome kako je regulisan rad štitne žlezde, koji su to hormoni štitne žlezde, kako se proveravaju i koje su cene laboratorijskih analiza:
- Kako je regulisan rad štitne žlezde?
- Koji hormone produkuje štitna žlezda?
- Kako se proveravaju hormoni štitne žlezde?
- Cene laboratorijskih analiza hormona štitne žlezde
- Hormoni štitne žlezde – popusti na pakete analiza
- Priprema za laboratorijsku analizu hormona štitne žlezde
Kako je regulisan rad štitne žlezde?
U regulaciji sekrecije hormona štitne žlezde, primarnu ulogu ima samoregulatorno kolo koje čini osovina hipotalamus – hipofiza – štitna žlezda.
U ovom kolu, hipotalamus sintezom tireotropin-oslobađajućeg hormona (TRH) utiče na prednji režanj hipofize, koji dalje sekrecijom tireostimulirajućeg hormona (TSH) utiče na produkciju hormona štitne žlezde.
Na ovaj način, hipotalamus, hipofiza i štitna žlezda funkcionišu po principu mehanizma negativne povratne sprege, kako bi održali normalni nivo hormona štitne žlezde i organizam u homeostazi.

Poremećaj u funkcionisanju ove sprege može dovesti do poremećaja hormona štitne žlezde koji se najčešće manifestuje kao hipertireoza ili hipotireoza.
Koje hormone produkuje štitna žlezda?
Glavni hormoni koje produkuje štitna žlezda su tiroksin ili tetrajodtironin (T4), trijodtironin (T3) i kalcitonin.
T4 i T3 hormoni igraju važnu ulogu u regulaciji telesne mase, nivoa energije, unutrašnje temperature, rasta kose, noktiju, normalnom funkcionisanju metabolizma i važan su deo endokrinog sistema.
Kalcitonin je hormon koji proizvode posebne ćelije u štitnoj žlezdi koje se nazivaju C-ćelije. Kalcitonin pomaže u regulisanju načina na koje naš organizam koristi kalcijum.
Kako se proveravaju hormoni štitne žlezde?
Hormoni štitne žlezde se proveravaju laboratorijskom analizom uzorka venske krvi pacijenta.
Provera počinje uzorkovanjem – laboratorijski tehničar pacijentu uzima uzorak venske krvi, iz kojeg se određuje koncentracija hormona štitne žlezde.
U većini slučajeva, lekar određuje panel štitne žlezde (hormone čiju je koncentraciju potrebno odrediti iz uzorka krvi pacijenta).

U laboratoriji Labomedica možete uraditi proveru svih hormona štitne žlezde na osnovu upute Vašeg lekara, bez čekanja, zakazivanjem u terminu koji Vama odgovara. Rezultate svih laboratorijskih analiza dobijate istog dana.
Hormoni štitne žlezde cene laboratorijskih analiza
Ukupna cena laboratorijskih analiza hormona štitne žlezde se formira u zavisnosti od broja i vrste analiza koje se rade iz uzorka.
U nastavku su prikazane pojedinačne cene svih analiza za hormone štitne žlezde, i njima bliske analize koje se najčešće rade u kombinaciji prilikom provere:
Hormoni štitne žlezde cene laboratorijskih analiza
Ukoliko vas zanima tačna cena analize koja Vam je potrebna, kontaktirajte stručno osoblje Labomedice koje Vam stoji na raspolaganju putem telefona na: +381 11 30 88 304 i +381 66 11 12 16.
Hormoni štitne žlezde – popusti i akcije na pakete analiza
U Laboratoriji i poliklinici Labomedica dostupni su Vam sledeći paketi za proveru hormona štitne žlezde sa popustima:
- Paket laboratorijskih analiza tri hormona štitne žlezde (FT3, FT4 i TSH) sa popustom:
Analiza tri hormona štitne žlezde
Popust na paket analiza hormona štitne žlezde možete iskoristiti u laboratoriji Labomedica na adresi Bulevar Kralja Aleksandra 193a. Za više informacija i zakazivanje, možete nas kontaktirati putem telefona na: +381 11 30 88 304 ili +381 66 11 12 16.
- Endokrinološki paket Plus koji obuhvata ultrazvučni pregled štitne žlezde i laboratorijske analize FT4 i TSH hormona sa popustom:
Endokrinološki pregled +
Endokrinološki pregled sa ultrazvukom štitne žlezde + analize hormona FT4 i TSH
Popust na Endokrinološki paket Plus možete iskoristiti u laboratoriji Labomedica na adresi Bulevar Kralja Aleksandra 193a. Za više informacija i zakazivanje termina, možete nas kontaktirati putem telefona na: +381 11 30 88 304 ili +381 66 11 12 16.
Hormoni štitne žlezde – priprema za laboratorijske analize
Analiza hormona štitne žlezde obično ne zahteva posebnu pripremu pacijenta.
Međutim, terapija pojedinim lekovima ili suplementima može uticati na tačnost rezultata. Neki od lekova/suplemenata koji mogu uticati na rezultate su:
- Kontracepcijske pilule
- Suplementi biotina (Vitamin B7)
- Ženski hormoni (estrogen)
- Metadon
- Pojedine biljke ili suplementi
- Steroidi
- Muški hormoni (androgeni)
- Litijum
- Propranolol
Stoga, ukoliko sumnjate da Vaša trenutna terapija može uticati na rezultate analiza hormona štitne žlezde, savetujemo Vam da konsultujete Vašeg lekara.
Svim pacijentima poliklinike i laboratorije Labomedica, dostupne su besplatne konsultacije i tumačenje rezultata analiza od strane lekara, kao i saveti za pravilnu pripremu.
Reference: The National Center for Biotechnology Information Physiology, Thyroid Hormone