U LaboMedica poliklinici i laboratoriji, posvećeni smo pružanju vrhunske zdravstvene usluge, koja uključuje sve neophodne analize i preglede koji su sastavni deo priprema za vantelesnu oplodnju.
Ne propuštajte svoju šansu da uživate u ulozi roditelja – zakažite svoj pregled u LaboMedica poliklinici i laboratoriji još danas i napravite prvi korak ka ostvarenju svog sna.
Analize za VTO kod muškaraca podrazumevaju testiranja putem krvi, uretralnog brisa, kao i uzimanja uzorka sperme.
Putem krvi se vrše testiranja na mnoge polno prenosive bolesti – hepatitisa B, hepatitisa C, HIV-a, sifilisa itd. Analize obuhvataju sledeće parametre:
Uretralni brisevi pomažu u ranom otkrivanju infekcija u uretri, čime se omogućuje adekvatno lečenje pre VTO tretmana. Obuhvataju:
Analiza uzorka sperme koristi se za prikupljanje informacija i proceni reproduktivnog potencijala kod muškarca. Obuhvata sledeća testiranja:
(Odnosi se na uzimanje uzorka uretralnih briseva ili sperme za spermogram, dok analize krvnog uzorka ne zahteva posebne pripreme. )
Prikupljanje uzorka vrši se isključivo u laboratoriji, a sam postupak obuhvata određene pripreme:
Pre davanja uzorka, potrebno je obaviti sledeće pripreme:
Kod žena, analize za VTO obuhvataju krvna testiranja i genitalne briseve. Putem krvi vrše se analize na polno prenosive bolesti (hepatitis B, HIV, hepatitis C, sifilis, virus rubeole, toxoplasma), hormonski status i stanje štitne žlezde. One obuhvataju:
Analize genitalnih briseva igraju važnu ulogu u proceni reproduktivnog zdravlja žena. Pre početka VTO procedure, potrebno je odraditi:
Testiranje određenih hormona sprovodi se u specifičnim danima menstrualnog ciklusa
Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, 3 brisa (Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma)
Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, 3 brisa (Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma), ultrazvuk dojki
Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, kolposkopija, ultrazvuk dojki, PAPA test, grupa vaginalnog sekreta, ultrazvuk abdomena i štitaste žlezde, KKS, SE, Urin sa urinokulturom
Urološki pregled i ultrazvuk sa analizama PSA, Free PSA, Index PSA
Spermogram sa spermokulturom
Spermogram, spermokultura i hlamidija, mikoplazma i ureaplazma
U želji da čitav proces bude pristupačniji i efikasniji za parove, LaboMedica poliklinika i laboratorija je za svoje korisnike pripremila specijalne pakete analiza za VTO, koji su značajno povoljniji u odnosu na pojedinačne cene testova.
Brisevi imaju veliki značaj za reproduktivno zdravlje muškaraca i žena i važni su za identifikaciju infekcija i patogenih mikroorganizama, koje mogu negativno uticati na plodnost i uspešnost VTO procedure (ometanje implantacije embriona, povećavanje rizika od spontanih pobačaja, komplikacije tokom trudnoće).
Kod muškaraca, prilikom kompleksnog VTO postupka, rade se uretralni bris (za detekciju bakterija i gljivičnih infekcija), kao i PCR testiranje na bakteriju Chlamydia trachomatis, Mycoplasma i Ureaplasma.
Kod žena, rade se cervikalni bris (za otkrivanje bakterijskih i gljivičnih infekcija, poput mikoplazme, ureaplazme ili hlamidije), PAPA test (vrsta cervikalnog testa za rano otkrivanje promena u ćelijama cerviksa) i vaginalni bris (radi procene vaginalne flore i otkrivanje infekcija, kao što je bakterijska vaginoza i kandidijaza).
Tokom postupka vantelesne oplodnje, analizira se nekoliko hormona, u cilju procene stanja reproduktivnog sistema i optimalne šanse za uspeh VTO postupka: FSH – folikulostimulišući formon (ključan za stimulaciju rasta folikula u jajnicima kod žena i proizvodnju spermatozoida kod muškaraca; njegov nivo obično se meri na početku menstrualnog ciklusa kod žena), LH – luteinizirajući hormon (važan za proces ovulacije i razvoj žutog tela), E2 – estradiol (oblik estrogena pomoću koga se prati reakcija jajnika na stimulaciju lekovima za indukciju ovulacije), progesteron (prati se kako bi se osigurala adekvatna lutealna faza), AMH – Anti-Milerov hormon (pruža informacije o rezervi jajnika, tj. o broju preostalih jajnih ćelija), prolaktin (visok nivo ovog hormona može ometati ovulaciju i biti znak hormonske neravnoteže), testosteron (utiče na kvalitet jajnih ćelija kod žena, dok kod muškaraca utiče na kvalitet spermatozoida), tireoidni hormoni – TSH, T3, T4 (hormoni štitne žlezde koji često mogu uticati na plodnost).
Praćenje hormonskog statusa sprovodi se kroz testove krvi tokom različitih faza menstrualnog ciklusa i tokom procesa stimulacije jajnika, kako bi se pratila reakcija na terapiju i optimizovao postupak VTO. Postoje različite faze tretmana, koje obuhvataju analizu različitih hormona:
Preliminarna faza (priprema za stimulaciju) – pre početka stimulacije jajnika, vrše se osnovne hormonske analize kako bi se procenilo stanje reproduktivnog sistema. Tada se analiziraju sledeći hormoni: FSH i LH, estradiol, AMH, prolaktin, tireoidni hormoni.
Faza stimulacije jajnika – tokom stimulacije jajnika, sprovodi se hormonska terapija za rast folikula. U ovoj fazi, prate se hormoni estradiol, LH i FSH.
Predovulacijska faza – kada folikuli dostignu odgovarajuću veličinu, koristi se hCG injekcija za indukciju ovulacije. Tada se proveravaju hormoni estradiol i progesteron.
Faza aspiracije jajnih ćelija – u vreme aspiracije, jajnici žene su puni folikula, a u njima pliva po jedna jajna ćelija. Jajne ćelije se prikupljaju u epruvetu, a ceo postupak se izvodi u kratkoj opštoj anesteziji. Na dan aspiracije, muški partner daje svoj uzorak ejakulata, zbog oplodnje jajne ćelije. U ovoj fazi prate se hormoni progesteron i estradiol, kako bi se procenila spremnost endometrijuma za transfer embriona.
Faza nakon transfera embriona – nakon transfera embriona, prate se progesteron, estradiol i hCG, kako bi se podržala implantacija i rana trudnoća.
Analize koje se obavljaju kao deo priprema za VTO obično imaju rok važenja. Ovi rokovi mogu varirati u zavisnosti od specifičnih procedura, lokalnih medicinskih protokola, kao i same klinike.
Za hormonske testove (FSH, LH, AMH, estradiol, hormoni štitne žlezde), rok važenja je od 6 do 12 meseci.
Nalazi ultrazvučnog transvaginalnog pregleda traju do 6 meseci, kao i rezultati spermograma kod muškaraca.
Genetski testovi obično imaju duži rok važenja od nekoliko godina, osim ako se ne pojavi nova relevantna medicinska informacija.
Testovi na infekcije i brisevi važe od 3 do 6 meseci.
Specifični testovi, poput PCR testa za hlamidiju važe od 3 do 6 meseci, dok testovi za HIV, hepatitis B i C i sifilis važe 6 meseci, ponekad i do godinu dana.
Opšti medicinski testovi (krvna slika, biohemijske analize) važe 6 meseci.
Priprema za vantelesnu oplodnju zahteva pažljivo planiranje i sveobuhvatne medicinske preglede kako bi se povećale šanse za uspeh.
U LaboMedica poliklinici i laboratoriji, naš stručni tim pruža vrhunsku zdravstvenu uslugu uz sve potrebne analize i preglede za VTO.
Ne propustite priliku da ostvarite svoj san o roditeljstvu – zakažite pregled u poliklinici i laboratoriji LaboMedica danas i započnite svoj put ka srećnoj porodici.
2024. Labomedica