SARAĐUJEMO SA SVIM OSIGURAVAJUĆIM KUĆAMA.

Ultrazvuk dojke

Ultrazvuk dojke ili sonografija predstavlja ključnu dijagnostičku metodu koja je veoma važna za očuvanje ženskog zdravlja, posebno u identifikaciji potencijalnih patoloških promena. Zato su redovni ultrazvučni pregledi ključna stavka u prevenciji i ranom otkrivanju zdravstvenih problema, kao i primeni adekvatnog terapijskog tretmana. 

Kada se radi ultrazvuk dojke?

Ultrazvuk dojke, kao neinvazivna dijagnostička procedura, može se koristiti u različitim situacijama:

  • preventivno kao deo rutinskog pregleda, koji se jednom godišnje preporučuje svim ženama između 25. i 40. godine života 
  • u cilju ranog otkrivanja, tj. skrininga eventualnih promena (ciste, tumori, zapaljenska stanja i druge anomalije), kada se tokom rutinskog pregleda, mamografije ili samopregleda dojki pronađe kvržica ili neka druga nepravilnost (grudvice na grudima ili pod pazuhom, promene u izgledu dojke – oticanje, udubljenje dela dojke, suva koža, promene u boji i izgledu bradavice, uvučena bradavica, krvarenje iz bradavice itd.)
  • u cilju praćenja promena benignog porekla (ciste, mastitis, fibroadenomi itd.), kako bi se osiguralo da se ne razviju u nešto ozbiljnije
  • tokom biopsije dojke, kako bi se precizno locirala oblast koja zahteva uzimanje uzorka tkiva
  • ukoliko se ne preporučuje izvođenje mamografije (kod mlađih žena, trudnica) itd.
GP03

Ginekološki paket Premium

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, 3 brisa (Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma), ultrazvuk dojki

-56%
19.430 din
8.500 din
GP04

Mega Paket Pregleda Za Dame

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, kolposkopija, ultrazvuk dojki, PAPA test, grupa vaginalnog sekreta, ultrazvuk abdomena i štitaste žlezde, KKS, SE, Urin sa urinokulturom

-62%
24.830 din
9.500 din
GP07

Sistematski ginekološki pregled Premium

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, ultrazvuk dojki, cervikalni i vaginalni bris sa Kandidom i antibiogramom

-57%
17.930 din
7.700 din
GP08

Prošireni ginekološki Extra

Ginekološki pregled, ginekološki UZ, PAPA, kolposkopija, Uz dojki          

-52%
15.830 din
7.600 din
GP09

Premium Plus Ginekološki Paket 

Pregled, ginekološki UZ, PAPA, kolposkopija + palpatorni pregled grudi + UZ DOJKI + BRISEVI Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma + ULTRAZVUK  štitaste žlezde + ultrazvuk abdomena

-60%
26.430 din
10.500 din

Kako se radi ultrazvuk dojke?

Ultrazvuk dojke sprovodi stručno medicinsko lice, najčešće specijalista radiologije. Trajanje ovog pregleda traje oko 30 minuta i neinvazivna je i bezbolna metoda. 

Pre izvođenja pregleda, doktor može zatražiti određene informacije o datumu poslednjeg menstrualnog ciklusa, prisustvu određenih simptoma i slično. 

Na početku pregleda, lekar će zatražiti da skinete gornji deo odeće i grudnjak i da legnete na sto za ultrazvuk. Na taj način, lekar može najlakše videti sve strukture i tkiva dojke. 

Kao i svaki ultrazvučni pregled, ultrazvuk dojke izvodi se pomoću sonde na koju se prethodno nanosi gel. Gel omogućuje bolji prenos ultrazvučnih talasa između aparata i kože. Prelazeći sondom preko kože dojke, doktor proverava sve strukture unutar nje, uključujući i promene u vidu kalcifikata, cisti i tumorskih masa.

 

Kako se pripremiti za ultrazvuk dojke?

Ultrazvuk dojki ne zahteva posebne pripreme. Ipak, postoje određene preporuke kojih bi se trebalo pridržavati, u cilju detaljnije dijagnostike:

  • Nemojte nanositi kreme, losione ili dezodoranse na područje dojki i ispod pazuha pre pregleda, jer to može da ometa kvalitet ultrazvuka.
  • Ultrazvuk dojke bi trebalo obaviti između 7. i 10. dana menstrualnog ciklusa, jer su potencijalne promene tada najuočljivije.
  • Na ultrazvuk nosite prikladnu odeću, koja će olakšati pregled.
  • Ukoliko imate, ponesite ranije medicinske nalaze, mamografske snimke ili rezultate prethodnih UZ dojki.

Ultrazvuk dojke - cenovnik

Sistematski spec. int. pregled 3.500 din
Ultrazvuk dojke 3.500 din
Ginekološki pregled 3.500 din
Ukupna cena: 10.500 din

Kada je preporučljivo raditi prvi ultrazvuk dojke?

Sa samopregledom dojki trebalo bi početi nakon 20. godine života i obavljati ga jednom mesečno, dok je prvi ultrazvuk dojke najbolje početi od 25. do 30. godine, a ukoliko je potrebno i ranije. 

 

UZ dojke i dojenje

Žene u toku dojenja takođe mogu da obole od karcinoma dojke. Ukoliko se u periodu dojenja pojave određeni simptomi koji ukazuju na promene u dojkama, prvenstveno je potrebno obratiti se specijalisti za pregled. Osim tumora, u toku dojenja mogu da nastanu i zapaljenske promene dojki zbog zastoja mleka ili infekcije, pa ultrazvučna dijagnostika omogućuje primenu adekvatne terapije.

Pregled u ovom periodu izvodi se manuelno palpacijom i ultrazvukom. Mamografija nije preporučljiva iz razloga što je u periodu laktacije povećana gustina tkiva dojke, pa se promene jasno ne izdvajaju. 

Dakle, kao siguran, neinvazivan i potpuno pouzdan metod, UZ dojke je pregled koji se može sprovesti i u periodu dojenja. 

Može li se ultrazvuk dojke raditi u trudnoći?

Kao i kod dojenja, ultrazvuk dojke u trudnoći predstavlja dijagnostičku proceduru koja neće ostaviti nikakve posledice po bebu i majku. Naime, ultrazvuk je bezbedna vrsta pregleda koja ne koristi jonizujuće zračenje, pa ne predstavlja rizik po zdravlje i može se ponavljati u kraćim vremenskim intervalima. Naravno, pregled bi trebalo sprovoditi u dogovoru sa stručnim medicinskim licem. 

Ukoliko se u trudnoći jave simptomi ili promene u dojkama koje zahtevaju dodatnu dijagnostiku, UZ može otkriti problem. Osim malignog tumora dojki (sekretujući kancer), postoje i drugi tipovi izraslina (benigne i maligne), kao i zapaljenska stanja koja mogu nastati u trudnoći i u periodu dojenja. 

Koja je cena ultrazvuka dojke u LaboMedica poliklinici i laboratoriji?

U svojoj širokoj ponudi, LaboMedica poliklinika i laboratorija pruža dijagnostičke usluge ultrazvuka dojke, koje možete odraditi efikasno i povoljno u okviru rutinskih pregleda ili ukoliko osećate određene tegobe u predelu dojki i pazuha. 

Aktuelne cene ultrazvuka dojke istaknute su u okviru cenovnika koji se ažurira redovno. Uz brojne pogodnosti i različite pakete koji su istaknuti na stranici akcija, možete se uveriti u kvalitet naših usluga po posebnim cenama.

Može li ultrazvuk dojke detektovati sve tipove promena na dojkama?

Ultrazvučni pregled dojki predstavlja savremenu i brzu metodu, koja je zbog svojih tehničkih karakteristika prvenstveno pogodna mlađoj starosnoj grupi do 40. godina, koja ima žlezdastu građu tkiva. Tokom pregleda, ultrazvuk dojke može jasno definisati vrstu promene, tj. da li se radi o benignim ili malignim tumorima i drugim abnormalnostima. 

Najčešće benigne promene koje se mogu otkriti ultrazvukom dojke su ciste, fibroadenomi, mastitis, hematom dojke, hamartomi, filodni tumori, masna nekroza, adenomi, lipomi, papilomi itd. 

UZ dojke pouzdano može otkriti i sumnjive tumorske promene, poput malignih karcinoma, ali i drugih tumorskih promena, poput Hočkinovog limfoma.

Da li UZ dojki može zameniti mamografiju?

Nakon 40. godine života žene, struktura tkiva u dojkama postaje dominantno masna, odnosno lipomatozna. Tada mamografija obezbeđuje potpuniju sliku i smatra se osnovnom metodom za skrining karcinoma dojke kod grupe žena sa lipomatoznom građom tkiva, uz dopunsku ultrazvučnu dijagnostiku.  

Iako ultrazvuk dojke može biti koristan u određenim situacijama (pregledi kod mlađih žena, trudnica, dojilja, žena sa gušćom strukturom dojki), važno je znati da mamografija i ultrazvuk imaju različite funkcije i pružaju komplementarne informacije. 

Mamografija je standardni dijagnostički metod za otkrivanje karcinoma dojke kod žena koje nemaju simptome, jer mogu detektovati mikrokalcifikacije i male tumore koji nisu vidljivi na ultrazvuku. U tim slučajevima UZ dojke često se koristi kao dopunski pregled nakon mamografije radi detaljnijeg ispitivanja, posebno ako je potrebno razlikovati ciste od čvrstih promena. 

Koliko često je potrebno raditi ultrazvuk dojke?

U preventivne svrhe, sve žene između 25. i 40. godina starosti trebalo bi raditi ultrazvuk dojke jednom godišnje. Nakon 40. godine, preporučuje se mamografija na svake dve godine, ultrazvuk dojke jednom godišnje, uz samopregled dojke jednom mesečno. 

Žene sa visokim rizikom od dobijanja karcinoma dojke (osobe sa porodičnom anamnezom ili sa genetskim predispozicijama), trebalo bi započeti sa mamografijom i ranije, od 35. godine i sprovoditi ih jednom godišnje, dok se ultrazvuk dojke može raditi i češće tokom godine ukoliko je to preporuka lekara. 

Kontakt