RADNO VREME 11.11.2024. 7.00-20.00. SARAĐUJEMO SA SVIM OSIGURAVAJUĆIM KUĆAMA.

Pesak u bubregu – prepoznavanje, lečenje i prevencija

Bubrezi, kao prirodni filteri u ljudskom organizmu, imaju veoma važnu ulogu u pročišćavanju krvi, kontrolisanju nivoa tečnosti i elektrolita, regulisanju krvnog pritiska, proizvodnji hormona, metabolizmu vitamina D i mnogim drugim procesima u telu. 

Očuvanje zdravlja bubrega je ključno za opšte zdravlje organizma. Međutim, kod većine osoba pojava kristala u urinu je potpuno normalna, a ukoliko ih ima u velikim količinama to može ukazivati na postojanje peska u bubrezima. 

Pesak u bubregu je učestali problem koji se češće javlja kod žena, a nastaje procesom nakupljanja kristala u mokraćnim putevima i njihovog grupisanja u vidu sićušnih formacija strukture manje od 5 milimetara.  

Uzroci nastanka pomenutog stanja mogu biti različiti – genetska predispozicija, gojaznost, infekcije urinarnog sistema, poremećaji metabolizma, duže konzumiranje suplemenata, korišćenje određenih lekova itd., a najvećim delom pojava peska u bubregu uslovljena je načinom života i kvalitetom namirnica i vode koje svakodnevno konzumiramo. 

Simptomi mogu varirati od osobe do osobe i mogu se razlikovati po intenzitetu, a ponekad pesak u bubregu može biti prisutan i bez simptoma. 

Ipak, ovaj problem se može uspešno tretirati, ukoliko se prepozna na vreme. Međutim, ako se proces taloženja kristala nastavi, on može uzrokovati stvaranje kamena u bubrezima, upalu mokraćnih kanala ili nekih drugih nefroloških oboljenja. 

AK02

Analiza krvi i urina

Kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom, Urea, Kreatinin, Gvozđe, Glukoza, Kompletni Lipidogram, AST, ALT, Urin mikroskopski sediment

-41%
2.700 din
1.600 din
AK03

Analiza krvi i urina za trudnice

Kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom, Urea, Kreatinin, Gvozđe, Glukoza, Urin mikroskopski sediment

-31%
1.450 din
1.000 din
GP05

Sistematski ginekološki pregled Standard

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, cervikalni i vaginalni bris sa Kandidom i antibiogramom

-54%
14.430 din
6.700 din
GP06

Sistematski ginekološki pregled Extra

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, cervikalni i vaginalni bris sa Kandidom i sa antibiogramom, hormoni štitne žlezde (fT3, fT4, TSH) i kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom              

-49%
16.930 din
8.700 din
PR04

Nefrološki pregled sa ultrazvukom abdomena

Pregled specijaliste nefrologije sa ultrazvukom adbomena           

-46%
7.000 din
3.800 din
PR05

Urološki paket

Urološki pregled sa ultrazvukom urotrakta

-46%
7.000 din
3.800 din

Šta ukazuje na pesak u bubregu?

Pesak u bubregu može se javiti i bez izraženih tegoba ili one mogu biti blage, naročito na početku bolesti. Može se dogoditi da osoba tokom jutra oseća simptome opšte slabosti, otiče u predelu lica ili primeti izrazite podočnjake ispod očiju. 

Čest je slučaj da se pesak u bubregu otkrije slučajno, tokom laboratorijskih analiza krvi i urina usled drugih ispitivanja, kao i ultrazvučne dijagnostike gde se golim okom može videti prisustvo kristala u bubrezima i mokraćnim kanalima. 

Metabolički poremećaji i neravnoteža određenih minerala u organizmu, poput visokih nivoa kalcijuma u krvi (hiperkalcemije), oksalata ili mokraćne kiseline (hiperurikemija), kao i prisustvo tragova krvi u urinu (hematurija) mogu da ukažu na postojanje peska ili kamena, a kako su pomenuta stanja najčešće posledica određenih oboljenja, potrebna su dodatna ispitivanja kako bi se utvrdio tačan uzrok zdravstvenog problema i pojave kristalizacije u bubrezima. 

Pregled simptoma koji mogu da ukažu na prisustvo peska u bubregu

Izrazitiji simptomi uglavnom se javljaju tokom razvoja bolesti, odnosno kada se sitni kristali pokrenu kroz mokraćne kanale. Tada se javljaju prvi znaci koji jasno ukazuju na bubrežne probleme:

  • Oštar i iznenadni bol u lumbalnom (donjem) delu leđa ili u predelu boka
  • Jak bol u donjem delu stomaka
  • Bol prilikom mokrenja – pesak koji se kreće može iritirati sluznicu mokraćnih kanala
  • Česta potreba za mokrenjem i osećaj nedovoljno ispražnjene bešike
  • Promena boje urina, koja može biti praćena i pojavom krvi
  • Pojava karakterističnog sedimenta u mokraći i zamućen izgled urina
  • Česte urinarne infekcije
  • Mučnina i povraćanje
  • Lupanje srca
  • Povišena telesna temperatura itd. 

Po čemu se razlikuju simptomi kod žena i muškaraca?

Svi navedeni simptomi mogu se javiti i kod žena i kod muškaraca, ali razlika ipak postoji u intenzitetu i njihovom načinu ispoljavanja. Tako se bol može osetiti u donjem delu leđa, na boku, stomaku i preponama, s tim što će pomenuti simptomi kod žena biti izraženiji u predelu vagine, a muškarci će više osećati bolove na vrhu penisa ili u testisima. Intenzitet bola može biti jači kod muškaraca, usled razlike u anatomiji i dužini uretre, tj. mokraćne cevi kroz koju se pesak kreće. 

Pesak u bubregu kod dece 

Formiranje peska u bubregu moguće je da se javi i u ranijem životnom dobu. Iako se ova pojava ređe javlja kod mladih u odnosu na sredovečne i starije osobe, smatra se da kod dece iznad pet godina i tinejdžera ima tendenciju rasta. Pretpostavlja se da su konzumiranje industrijske hrane sa visokim procentom masnoća, soli i šećera, kao i smanjen unos tečnosti među decom (prvenstveno vode), najviše doprineli stvaranju kristala u bubrezima. Ipak, činjenica je da je kod većine dece pojava peska, pa čak i kamena u bubrezima asimptomatska, što otežava njihovu dijagnostiku.  

Dijagnostički postupci za pesak u bubregu u LaboMedica poliklinici i laboratoriji

Ukoliko postoji sumnja na pojavu peska u bubrezima ili primetite neke od navedenih simptoma, neophodno je potražiti stručnu medicinsku pomoć. LaboMedica poliklinika i laboratorija nudi kompletne usluge nefroloških i uroloških pregleda, uz detaljne analize koje se koriste pri proceni rada bubrega i otkrivanja eventualnih abnormalnosti:

  • Biohemijska analiza krvi – obuhvata analizu parametara koji su važni za utvrđivanje pravilne bubrežne funkcije i određenih problema u njihovom radu. Tu spadaju urea i kretinin, nivo elektrolita u krvi (poput koncentracije kalijuma, natrijuma, kalcijuma, fosfora, hlorida i bikarbonata), određivanje aktivnosti enzima (AST, ALT, ALP) i drugih indikatora. Ovi rezultati se uglavnom tumače sa rezultatima ostalih analiza, kada daju sliku kompletnog zdravstvenog stanja organizma neke osobe. 
  • Analize urina i urinokulture – veoma važne prilikom analize sedimentacije mokraće i otkrivanja eventualnih patogenih bakterija, koji mogu biti najčešći uzročnici urinarnih infekcija.
  • Ultrazvučna dijagnostika i pregled bubrega – nezamenjiva metoda koja se primenjuje prilikom analize morfologije i funkcije različitih organa, uključujući i bubrege.

Nakon 45. godine života, sa starenjem prirodno dolazi do izvesnih promena u veličini prostate, tj. prostata počinje ponovo da se uvećava. Ova pojava je uobičajena za skoro sve starije muškarce (više od 90 % muškaraca starijih od 80 godina ima pomenuto stanje), a poznata je pod nazivom adenom ili benigna hiperplazija (uvećanje) prostate. 

Stvarni uzrok uvećane prostate nije u potpunosti poznat. Smatra se da proces starenja i promene u ćelijama testisa utiču na rast prostate, kao i nivo testosterona. Benigno uvećana prostata nije maligno stanje i ne nosi sa sobom rizik od nastanka raka prostate (hiperplazija nastaje u unutrašnjosti prostate, dok se kancerogene promene odvijaju na njenom spoljašnjem delu). 

Laboratorijske analize za pesak u bubregu

Urološki pregled 3.500 din
Urinokultura 550 din
AST(SGOT) 170 din
ALT(SGPT) 170 din
Ukupna cena: 4.390 din

Pesak u bubregu u trudnoći: Zašto su trudnice u posebnom riziku?

Tokom trudnoće dolazi do velikih fizioloških i anatomskih promena, koje mogu uticati i na bubrežnu funkciju. Pesak u bubregu tokom trudnoće nije retkost, a nekoliko faktora mogu biti uzročnici njegove pojave: 

  • Hormonske promene – promene nivoa hormona tokom trudnoće mogu da utiču na koncentraciju određenih supstanci u urinu i povećaju rizik od formiranja kristala.  
  • Povišen nivo kalcijuma u urinu – tokom gestacijskog perioda, urin trudnice može da sadrži više kalcijuma, što može uticati na proces kalcifikacije. 
  • Povećana potreba za hidratacijom, a samim tim i mokrenjem – kako materica vrši veći pritisak na bešiku, usled povećane potrebe za mokrenjem većina trudnica ne uspeva da isprazni bešiku u potpunosti, što predstavlja idealnu sredinu za razvoj bakterija i stvaranje peska.

Pesak i kamen u bubrezima i mokraćnim kanalima mogu da prate jaki bolovi u predelu karlice, a smatra se da su najjači simptomi izraženi tokom drugog i trećeg trimestra, kada mogu prouzrokovati izvesne komplikacije (preeklampsiju, urinarne infekcije, prevremeni porođaj itd.). Zato su redovni ginekološki i urološki pregledi i analize urina tokom trudnoće obavezne, kako bi se blagovremeno odreagovalo na svaki zdravstveni problem. 

Koliko traje izbacivanje peska iz bubrega?

Izbacivanje peska iz bubrega takođe može varirati od osobe do osobe. Pomenuti proces prvenstveno zavisi od veličine peska, njegove lokacije, tj. da li se nalazi u bubregu ili se pokrenuo kroz mokraćne kanale, kao i usled mogućnost njegove blokade u kanalima, kada može onemogućiti protok urina. 

Sitne čestice kristala mogu se izbaciti brzo putem urina bez značajnih tegoba, a ceo proces može trajati od nekoliko dana do nekoliko nedelja. Međutim, ako je kristalizacija formirala veće kamenčiće, njihovo izbacivanje će trajati duže, a simptomi će biti izraženiji. Ukoliko se kamen zaglavi u mokraćnom kanalu, izbacivanje kristala može zahtevati i različite pristupe lečenja (povećan unos tečnosti, upotreba lekova protiv bolova, medicinske procedure poput razbijanja kamena ultrazvukom ili endoskopske intervencije). 

Šta je dobro za pesak u bubregu? Saveti za prirodno lečenje

Prirodno lečenje peska i kamena u bubregu predstavlja najbolju preventivu, koja vam pored prepisane terapije može pomoći da steknete zdrave navike i izborite se sa ovim zdravstvenim problemom. Postoji nekoliko saveta kojih bi se trebalo pridržavati, a koji će vam omogućiti uspešno eliminisanje peska i kamena iz organizma i sprečiti njegov ponovni nastanak:

  • Povećajte unos tečnosti, naročito vode, kako bi podstakli veći protok urina. 
  • Uz vodu, najbolji dodatak prirodnog lečenja je i konzumiranje biljnih čajeva (uva, brusnica, peršun, kukuruzna svila itd.), koji su takođe diuretici. Ipak, pre njihove upotrebe važno je posavetovati se sa lekarom. 
  • Konzumiranje svežih sokova bogatih vitaminom C, poput limunade, ceđene pomorandže ili grejpa može pomoći u razlaganju kristala. 
  • Ograničavanje unosa određenih namirnica, poput onih bogatih oksalnom kiselinom (spanać, bademi, cvekla, čokolada), purinom (crveno meso, školjke) ili natrijumove soli, može smanjiti rizik od stvaranja kamenca u bubrezima. 
  • Izbegavajte sedeći i neaktivan rad koji može usporiti protok urina. 
  • Redovna fizička aktivnost i umereno bavljenje sportom može poboljšati cirkulaciju i opšte zdravlje bubrega.  
  • Nipošto se nemojte lečiti samostalno. Ukoliko osetite bilo kakve tegobe, obavezno zakažite lekarski pregled i odlazite redovno na kontrole.  

Važnost pravilne ishrane za prevenciju i kontrolu peska u bubregu

Zdrava i pravilna ishrana igra veliku ulogu u prevenciji i kontroli peska u bubregu. Namirnice koje su pogodne za svakodnevnu upotrebu mogu se konzumirati kako bi se organizam pročistio na prirodan način – bosiljak, urma, celer, pasulj, raznovrsno voće i povrće, mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti itd. 

Potrebno je i ograničiti unos određenih namirnica, kao što su kuhinjska so, proteini (crveno meso, jaja, riba), hrana bogata zasićenim šećerima i mastima, gazirana pića itd.

Značaj rane dijagnostike

Rana dijagnostika predstavlja jednu od ključnih tačaka prepoznavanja problema pre pogoršanja simptoma, uspešnog lečenja i sprečavanja potencijalnih komplikacija, koje mogu nastati usled povećanog taloženja peska u bubrezima. 

Zdravlje bubrega je od velike važnosti za optimalno funkcionisanje čitavog organizma, a upravo rano prepoznavanje zdravstvenih problema može sprečiti svako oštećenje ili oboljenje i sačuvati njihov pravilan rad.

Samo zdrava osoba je istinski srećna i zadovoljna – zato zakažite svoj pregled i savetovanje u LaboMedica poliklinici i laboratoriji još danas i omogućite sebi kvalitetan život bez komplikacija i bolova. 

Kontakt