01.05.2025. - 04.05.2025. NERADNI DANI. SARAĐUJEMO SA SVIM OSIGURAVAJUĆIM KUĆAMA.

Policistični jajnici

Smatra se da sindrom policističnih jajnika (PCOS) pogađa čak četvrtinu ženske populacije u reproduktivnom periodu.

Posledice nelečnih policističnih jajnika mogu izazvati brojne dugoročne zdravstvene probleme.

Zato su redovni kontrolni pregledi i rana dijagnostika uz lečenje i promenu životnih navika, važni za održavanje zdravlja i prevenciju dugoročnih komplikacija. 

Šta su policistični jajnici/PCOS sindrom i zašto nastaju?

PCOS sindrom (polycystic ovary syndrome) ili policistični jajnici predstavljaju endokrini poremećaj, koji se obično javlja kod žena u fertilnom periodu. To je stanje u kome jajnici stvaraju prekomernu proizvodnju androgena, tj. muških polnih hormona, što negativno utiče na pojavu cista na jajnicima i problema sa ovulacijom. 

Uzroci PCOS-a nisu potpuno razjašnjeni, ali se smatra da su genetska predispozicija, životne navike, hormonalna neravnoteža i insulinska rezistencija najčešći faktori koji doprinose nastanku ovog sindroma. 

Uzroci 

Uzroci policističnih jajnika su složeni i mogu varirati od osobe do osobe. Smatra se da sledeći faktori rizika mogu doprineti pojavi PCOS-a:

Genetska predispozicija 

Nasledni geni igraju važnu ulogu u razvoju PCOS-a. Ukoliko neko u porodici ima pomenuti sindrom (majka, sestra, tetka), rizik od dobijanja policističnih jajnika je 50% veći. 

Životna sredina 

Ovaj faktor uključuje i fizičku aktivnost, životne navike i način ishrane. Pored toga, faktori sredine uključuju i hemikalije, pesticide i različite supstance kojima je neka osoba izložena (konzervisana hrana, sapuni, šminka itd.), a koje mogu da ometaju rad endokrinog sistema i izazovu poremećaj metaboličkih i reproduktivnih puteva. 

Gojaznost 

Gojazne žene imaju povećani rizik od dobijanja PCOS, ali i od hipertenzije, metaboličkog sindroma, insulinske rezistencije i hiperplazije endometrijuma. 

Hormonalni disbalans  

Neravnoteža u nivou hormona (povećana prizvodnja androgena, nepravilna produkcija hormona LH i FSH koji su povezani sa ovulacijom itd.), može doprineti razvoju policističnih jajnika. 

Insulinska rezistencija 

Insulinska rezistencija može doprineti povećanoj proizvodnji muških polnih hormona i ometanju ovulacije. 

GP01

Ginekološki paket Standard

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija

-46%
12.110 din
6.500 din
GP05

Sistematski ginekološki pregled Standard

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, cervikalni i vaginalni bris sa Kandidom i antibiogramom

-54%
14.430 din
6.700 din
GP06

Sistematski ginekološki pregled Extra

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, cervikalni i vaginalni bris sa Kandidom i sa antibiogramom, hormoni štitne žlezde (fT3, fT4, TSH) i kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom              

-49%
16.930 din
8.700 din
GP07

Sistematski ginekološki pregled Premium

Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, ultrazvuk dojki, cervikalni i vaginalni bris sa Kandidom i antibiogramom

-57%
17.930 din
7.700 din
GP08

Prošireni ginekološki Extra

Ginekološki pregled, ginekološki UZ, PAPA, kolposkopija, Uz dojki          

-52%
15.830 din
7.600 din
PR06

Endokrinološki pregled sa analizama

Endokrinološki pregled sa ultrazvukom štitne žlezde i analizom hormona TSH, FT3, FT4

-47%
9.100 din
4.800 din

Simptomi PCOS-a

Sindrom policističnih jajnika može pratiti veliki broj simptoma, međutim, oni se lako mogu prepisati drugim oboljenjima, pa ih je zbog toga jako teško primetiti i povezati sa pravim problemom. PCOS se obično manifestuje:

  • Nepravilnim menstrualnim ciklusima (može uključivati dugotrajne cikluse, izostanak menstruacije ili bolne menstruacije)
  • Hirzutizmom (pojava maljavosti na licu, grudima, leđima itd.)
  • Pojavom akni i masne kože (povećana pojava akni na licu i telu)
  • Problemima sa telesnom težinom (prekomerna težina, poteškoće u mršavljenju)
  • Problemima sa plodnošću (policistični jajnici mogu uticati na ovulaciju, što dovodi do teškoća u začeću ili neplodnosti)
  • Pojačanim umorom, promenama raspoloženja, depresijom, glavoboljama itd.

Kako se otkriva PCOS? Pregledi i dijagnostika u LaboMedica poliklinici i laboratoriji

PCOS se otkriva kroz nekoliko medicinskih procedura, koje su važne za efikasnu dijagnostiku i individualan pristup u lečenju policističnih jajnika. LaboMedica poliklinika i laboratorija u okviru svojih usluga nudi sveobuhvatan pristup dijagnostici PCOS-a, obezbeđujući pacijentima preciznu procenu njihovog zdravstvenog stanja: 

Pregled ginekologa 

Pregled ginekologa sprovodi se uzimanjem medicinske anamneze i fizičkim pregledom, koji uključuje pregled karlice kako bi se procenilo stanje jajnika i drugih reproduktivnih organa.

Ultrazvuk jajnika

Ultrazvučna dijagnostika je veoma pouzdana vrsta pregleda jajnika, koja može otkriti sindrom PCOS. Ovaj postupak omogućava vizualizaciju jajnika, kako bi se identifikovale ciste ili druge promene. Ginekološki pregled najčešće uključuje ultrazvuk, odnosno transvaginalni pregled jajnika, kojim se može proceniti volumen jajnika i debljina sluzokože materice (endometrijuma).

Laboratorijski testovi

Laboratorijski testovi podrazumevaju analizu kompletne krvne slike, analizu procene nivoa polnih hormona u krvi (testosteron, progesteron, estrogen – LH, FSH, estradiol, prolaktin), analizu tumor markera jajnika CA125, HE4 i ROMA index, analizu šećera u krvi, hormone štitne žlezde (TSH, T3, fT3, T4, fT4) i slično.

Pregled endokrinologa

Pregled endokrinologa je takođe važan prilikom dijagnostike sindroma policističnih jajnika, naročito ako postoji sumnja na insulinsku rezistenciju ili druge endokrine poremećaje. 

 

Pregledi i analize za policistične jajnike

Spec. pregled endokrinologa 3.500 din
Ginekološki ultrazvuk 3.500 din
Ginekološki pregled 3.500 din
FSH 850 din
LH 850 din
Progesteron 850 din
Testosteron 850 din
Ukupna cena: 13.900 din

Veza između PCOS-a i težine

Povezanost PCOS-a i telesne težine postoji, međutim, nije sasvim jasno da li sindrom policističnih jajnika izaziva prekomernu težinu ili je obratno. Višak kilograma, sam po sebi, izaziva povećano lučenje insulina. Zato žene sa prekomernom težinom i PCOS-om često imaju insulinsku rezistenciju, jer njihova tela ne reaguju adekvatno na insulin. Visoki nivoi insulina podstiču skladištenje masnoća, naročito u predelu stomaka.

Policistični jajnici i insulinska rezistencija

Smatra se da čak 80% žena sa policističnim jajnicima pati i od insulinske rezistencije, za koju se takođe sa sigurnošću ne može tvrditi da li je uzrok ili posledica PCOS-a. Međutim, ona se kao zasebna bolest može javiti i kod muškaraca. 

Insulinska rezistencija predstavlja stanje kada ćelije u telu ne reaguju adekvatno na insulin (hormon koji pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi). To rezultira povećanom proizvodnjom insulina u telu, kako bi se održala normalna funkcija organizma. Dalje, prekomerna proizvodnja insulina može dovesti do stimulacije jajnika da proizvode više muških polnih hormona, a to može dovesti do simptoma PCOS-a. 

PCOS i trudnoća/plodnost

PCOS najčešće pogađa žene u reproduktivnom dobu i čest je uzročnik ženske neplodnosti. Žene sa ovim sindromom mogu imati nepravilne menstualne cikluse i izostanak ovulacije, što otežava začeće i povećava rizik od pobačaja. Međutim, nemaju sve žene sa sindromom PCOS probleme sa plodnošću.

Kako prepoznati ovulaciju kod policističnih jajnika?

Kod žena sa policističnim jajnicima, ovulacija može biti nepravilna ili čak izostati. 

Ženama kojima ciklus traje 28 dana, 14. dana je obično ovulacija. To znači da su plodni dani između 12. i 16. dana od dana poslednje menstruacije. Postoje i drugi načini za praćenje ovulacije – porast telesne temperature, promene u vaginalnom sekretu (providan i lepljiv vaginalni sekret smatra se znakom ovulacije), korišćenje testova za ovulaciju (detektuju LH hormon u urinu) što ukazuje na početak ovulacije itd.

Da li policistični jajnici mogu da utiču na rezultat testa za trudnoću?

Policistični jajnici mogu da utiču na rezultat testa za trudnoću, naročito ako je ovulacija nepravilna ili odsustvuje. Testovi za trudnoću detektuju prisustvo hormona hCG u urinu ili krvi, koji se obično proizvode u trudnoći. Ako žena ne ovulira redovno ili ovulacija izostaje, nivo hCG može biti nizak, što dovodi do lažnog negativnog rezultata testa za trudnoću. 

Da li PCOS utiče na trudnoću?

Zbog nepravilne ovulacije, PCOS može značajno uticati na plodnost i trudnoću, tako što otežava začeće. Međutim, to ne znači da trudnoća nije moguća. Mnoge žene sa policističnim jajnicima uspevaju da zatrudne, uz odgovarajuće lečenje i podršku. Takođe, PCOS može da poveća rizik od komplikacija tokom trudnoće (pojava preeklampsije, gestacijskog dijabetesa, prevremeni porođaj).

Iz tog razloga, važno je da osobe sa PCOS-om na vreme planiraju i započnu praćenje trudnoće i dobiju odgovarajuću medicinsku negu kako bi se smanjili potencijalni rizici. 

Lečenje policističnih jajnika

Pristupi lečenja policističnih jajnika su različiti, jer nemaju sve žene iste simptome. Zato je važno istaći da bi svaki terapijski tretman trebalo da bude prilagođen individualnim potrebama pacijentkinje i da se sprovodi pod stručnim nadzorom lekarskog tima, koji uključuje ginekologa, endokrinologa i druge specijaliste. 

Plan lečenja sprovodi se u dogovoru sa lekarom i uključuje kombinaciju tretmana, koja podrazumevaju:

  • Redovne kontrole – redovne kontrole kod ginekologa, endokrinologa i drugih lekara važni su kako bi se pratili simptomi PCOS-a i adekvatno reagovalo na moguće promene. Ovi pregledi omogućuju praćenje napretka lečenja i prilagođavanje terapije prema individualnim potrebama pacijentkinje.  
  • Ishrana i fizička aktivnost – sprovođenje lečenja PCOS-a podrazumeva i potpune promene u načinu života koje preporučuje lekar specijalista. One se, između ostalog, odnose i na ishranu i fizičku aktivnost. 

Zdrava ishrana bazira se na konzumiranju voća, povrća, integralnih žitarica i proteina, može pomoći u regulaciji nivoa insulina i smanjenju simptoma PCOS-a. Redovna fizička aktivnost takođe može poboljšati insulinsku osetljivost i pomoći u kontrolisanju telesne težine. 

 

Koje su posledice ako se policistični jajnici ne leče?

Nelečeni policistični jajnici mogu dovesti do niza komplikacija i dugoročnih zdravstvenih problema:

  • Problemi sa plodnošću
  • Česti spontani pobačaji
  • Kasnija menopauza
  • Povećani rizik od dobijanja dijabetesa tipa 2
  • Metabolički sindrom
  • Bolesti srca i krvnih sudova
  • Endometrioza
  • Rizik od oboljevanja od raka endometrijuma i jajnika itd.

Značaj rane dijagnostike

Rana dijagnostika i lečenje sindroma policističnih jajnika ključni su za adekvatnu kontrolu ovog stanja i sprečavanje daljih komplikacija. Rano prepoznavanje PCOS-a važno je za poboljšanje kvaliteta života, sprečavanje pridruženih bolesti, kao i mogućnosti za planiranjem porodice. 

Nemojte stavljati svoje zdravlje na čekanje i pustiti da se simptomi zakomplikuju.

Zato zakažite pregled u LaboMedica poliklinici i laboratoriji za sveobuhvatnu dijagnostiku i savetovanje i počnite da živite život bez tegoba. 

Kontakt