Sve o FT4: važnost praćenja slobodnog tiroksina u prevenciji poremećaja štitne žlezde
Štitna žlezda ima veliku ulogu u održavanju ravnoteže hormona u organizmu, a njen pravilan rad je važan za mnoge biološke procese.
Zato se redovna kontrola i procena njenog rada sprovodi pomoću različitih parametara, od kojih slobodni tiroksin ili FT4 zauzima posebno mesto.

FT4 predstavlja biološki aktivan oblik hormona tiroksina, a praćenje njegovog nivoa u organizmu koristi se u dijagnostici, lečenju i prevenciji poremećaja štitne žlezde.
Analiza hormona štitne žlezde Premium
TSH, FT3, FT4, Kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom, Glukoza, kompletan lipidni status, AST, ALT, Urea, Kreatinin, Gvožđe
Analiza hormona štitne žlezde Free T
TSH, fT3, fT4
Extra Prošireni Ginekološki Paket
Pregled, ginekološki UZ, PAPA, kolposkopija + palpatorni pregled grudiI + UZ DOJKI + BRISEVI Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma) + ULTRAZVUK štitatste žlezde + ULTRAZVUK abdomena + analiza hormona štitaste žlezde FT3,FT4,TSH
Endokrinološki pregled sa analizama
Endokrinološki pregled sa ultrazvukom štitne žlezde i analizom hormona TSH, FT3, FT4
Kardiološki Sistematski pregled sa laboratorijskim analizama
Kardiološki pregled, ultrazvuk srca, EKG nalaz + analize: KKS, Se, CRP, D-dimer, HbA1c, Glu, Lipidni status, Urea, Kreatinin, AST, ALT, CK, LDH, Fe, Feritin, TSH, fT3, fT4
Šta predstavlja FT4 hormon i koja je njegova uloga u organizmu?
FT4 hormon ili slobodni tiroksin predstavlja jedan od dva glavna hormona štitne ili tireoidne žlezde. Štitna žlezda je endokrini organ koji se nalazi u vratu, a njeni hormoni, poput T4 (tiroksina) i T3 (trijodtironina), imaju važnu ulogu u regulaciji brojnih metaboličkih procesa u telu.
FT4 (slobodni tiroksin) je oblik tiroksina koji nije vezan za proteine u krvi, zbog čega je biološki aktivan. FT4 hormon ima značajni udeo u nastanku hipertiroidizma (povećana funkcija tireoide) ili hipotiroidizma (smanjena funkcija tireoide), pa se merenje njegovog nivoa u krvi sprovodi kako bi se procenila funkcija štitne žlezde.
Uloga FT4 hormona u organizmu obuhvata regulaciju metabolizma, rasta i razvoja, reprodukcije, održavanje telesne temperature i drugih fizioloških procesa. Ako nivoi FT4 odstupaju od normalnih vrednosti, to može dovesti do različitih simptoma i problema sa zdravljem.
Koja je razlika između T4 i FT4 hormona?
T4 i FT4 su dva oblika tiroksina, hormona koje luči štitna žlezda. Međutim, glavna razlika između njih postoji u načinu vezivanja za proteine u krvi.
Tiroksin T4 je glavni hormon, koji se proizvodi u štitnoj žlezdi. Kada ona luči T4, skoro sav tiroksin se oslobađa u krvotok i vezuje se za proteine u krvi, poput albumina i globulina, čineći ga neaktivnim ili vezanim. Pomenuta vezana forma tiroksina predstavlja skladište hormona, koje se može osloboditi po potrebi.
Za razliku od T4, FT4 predstavlja slobodni, nevezani oblik tiroksina. Kako nije vezan za proteine u krvi, slobodni tiroksin ima mogućnost da uđe u ćelije i vrši svoje biološke funkcije. Kako je slobodni tiroksin biološki aktivan, prilikom analize hormona štitne žlezde, važno je meriti FT4, a ne samo ukupni tiroksin T4.
Budući da je FT4 direktan pokazatelj dostupnog hormona za ćelije, njegovo merenje omogućuje procenu koncentracije slobodnog tiroksina, što daje precizniji uvid u funkciju štitne žlezde.
Laboratorijske analize za FT4
Na šta može da ukaže FT4 analiza?

FT4 analiza ili test slobodnog tiroksina koristi se u proceni pravilnog rada, odnosno funkcije štitne žlezde, kada postoje indikacije da je tireoidna žlezda zahvaćena određenim oboljenjem. Nivo slobodnog tiroksina u krvi može pružiti korisne informacije o aktivnosti tireoidne žlezde i ukazati na različite poremećaje u njenom radu. FT4 analiza koristi se u dijagnostici:
- Hipertireoze (povećane funkcije štitne žlezde) – povišeni nivoi FT4 mogu ukazivati na prekomerno aktivnu štitnu žlezdu, čiji simptomi mogu uključivati gubitak težine, povećanu nervozu, aritmije, ubrzan rad srca, tremor itd.
- Hipotireoze (smanjene funkcije štitne žlezde) – smanjeni nivoi FT4 mogu ukazivati na neaktivnu štitnu žlezdu. Simptomi mogu uključivati povećanje telesne težine, umor, slabu cirkulaciju, osećaj hladnoće, usporen rad srca, suvu kožu itd.
- Autoimunog poremećaja štitne žlezde – test slobodnog tiroksina može pomoći u otkrivanju autoimunih bolesti tireoidne žlezde, poput Hašimoto tireoiditisa (koji dovodi do hipotireoze) ili Gravesove bolesti (koja dovodi do hipertireoze).
- Pri praćenju lečenja bolesti tireoidne žlezde – kod osoba kod kojih je već dijagnostifikovan problem štitne žlezde, lečenje se sprovodi redovnim praćenjem i merenjem nivoa FT4 hormona, kako bi se procenila efikasnost terapije.
- Kod procene opšteg zdravlja štitne žlezde – FT4 analiza često se sprovodi kao deo procene opšteg zdravlja tireoidne žlezde, posebno kad postoje specifični simptomi koji mogu ukazati na njen poremećaj.
Kome se preporučuje FT4 analiza?
FT4 analiza preporučuje se osobama u sledećim situacijama:
- Pomoć pri proceni rada štitne žlezde
- Osobama koje pokazuju izvesne simptome poremećaja rada tireoide
- Kao pomoć u dijagnostici različitih poremećaja štitne žlezde
- Pri praćenju terapije kako bi se osiguralo da je određena doza lekova adekvatna, a bolest pod kontrolom
- Osobama koje su u riziku od razvoja poremećaja tireoidne žlezde
- Trudnicama u okviru rutinskog testiranja
- Kod novorođenčadi u sklopu postnatalnog skrininga
- Osobama koje imaju čvoriće ili promene u štitnoj žlezdi, koje su potvrđene ultrazvučnim pregledom
- Osobama sa autoimunim bolestima (dijabetes tipa 1, lupus, reumatoidni artritis) itd.
Važno je naglasiti da FT4 analiza ili test slobodnog tiroksina preciznije odražava funkciju štitne žlezde kada se kombinuje sa drugim parametrima, poput testa ukupnog tiroksina ili T4 analize, T3 i FT3 analize, testa TSH analize, anti-TPO, anti-TG antitela itd. Zato se validni zaključci na osnovu jednog testiranog parametra ne mogu donositi, već se posmatraju rezultati celokupne hormonalne slike. Takođe, postavljanje dijagnoze, određivanje terapije i lečenje trebalo bi da obavlja isključivo specijalista endokrinolog.
FT4 analiza u LaboMedica poliklinici i laboratoriji
Potpuna posvećenost stručnog lekarskog tima endokrinologa, individualni pristup svakom pacijentu, prijatan ambijent i veoma ljubazno osoblje, omogućili su da LaboMedica poliklinika i laboratorija postane sinonim pravog izbora kada su u pitanju analiza, dijagnostika i lečenje celokupnog endokrinog sistema.
Bilo da dolazite na rutinski pregled ili osećate tegobe vezane za funkciju štitne žlezde, LaboMedica tim nudi kompletne specijalističke endokrinološke preglede sa ultrazvučnom dijagnostikom i laboratorijskom analizom kompletne krvne slike i hormona tireoidne žlezde – T4 i FT4, T3 i FT3, TSH hormona itd.
FT4 analiza je važan element u rutinskoj kliničkoj dijagnostici i možete je odraditi kao samostalnu komponentu štitne žlezde. Ipak, u slučaju sumnje na poremećenu funkciju tireoide, najbolje je kombinovati je sa TSH (tireoidni stimulišući hormon), ponekad i ukupnim ili slobodnim T3.
Posebna priprema za uzorkovanje krvi nije potrebna, naročito kod osoba koje nisu na terapiji. Osobe koje uzimaju tireoidne hormone kao terapiju, uzorak krvi se najčešće uzima neposredno pre konzumiranja naredne doze leka. Takođe, konzumiranje suplemenata biotina (vitamin B7) može da utiče na rezultate FT4 testa, pa je preporučljivo istaći taj podatak svom lekaru pre vađenja krvi.
Tumačenje rezultata FT4 analize
Tumačenje rezultata FT4 analize obuhvata procenu nivoa biološki aktivnog oblika hormona tiroksina u krvi, koje je ključno za procenu funkcije štitne žlezde i njena različita stanja. Iako postoje osnovne smernice za tumačenje ovih rezultata, preporuka je da ih obavlja specijalista endokrinologije koji će pravilno proceniti rezultate i postaviti dijagnozu.
Normalne vrednosti
Normalne vrednosti mogu varirati u zavisnosti od laboratorije gde se vrši testiranje. Optimalne vrednosti su iste i za muškarce i za žene i iznose od 12,0 do 22,0 pmol/L.
Pomenute vrednosti su samo opšti okviri i uglavnom se njihovo tumačenje vrši zajedno sa rezultatima drugih parametara štitne žlezde.
Šta znači kada je FT4 hormon povišen?
Povišene vrednosti FT4 hormona mogu se javiti kod hipertiroidizma, toksične i nodularne gušavosti, akutne psihijatrijske bolesti, anoreksije.
Hipertireoza ukazuje na stanje u kojem je štitna žlezda preaktivna i proizvodi više hormona tiroksina nego što je potrebno organizmu. Takođe, veoma visoke vrednosti FT4 mogu biti i indikator za otkrivanje ateroskleroze i drugih oboljenja.
Na šta ukazuju snižene vrednosti FT4?
Snižene vrednosti FT4 hormona obično ukazuju na hipotiroidizam, stanje u kojem štitna žlezda proizvodi nedovoljno hormona tiroksina, a može biti uzrokovana različitim autoimunim bolestima (poput Hašimoto tireoiditisa), zatim usled različitih hirurških zahvata na štitnoj žlezdi ili terapijom zračenja. Nizak FT4 može biti indikator i hroničnog oštećenja bubrega, kao i preeklampsije.
Šta znači kada je FT4 nizak, a TSH normalan?
Kada je nivo slobodnog tiroksina FT4 nizak, a parametar TSH (tireostimulirajući hormon) u okvirima normalnih opsega, to stanje može ukazivati na subkliničku hipotireozu. Subklinička hipotireoza predstavlja blagi oblik hipotireoizma, a osobe ne moraju imati vidljive simptome oboljenja. Ovaj poremećaj zahteva redovno praćenje i preglede.
Koje su referentne vrednosti FT4 u trudnoći?
Referentne vrednosti FT4 hormona tokom trudnoće mogu se razlikovati od standardnih vrednosti kod žena koje nisu u drugom stanju. U trudnoći, štitna žlezda može biti podložna prirodnim promenama, kako bi podržala rast i razvoj fetusa. Vrednosti FT4 koje se smatraju normalnim tokom drugog stanja, mogu biti nešto povišene u odnosu na vrednosti van trudnoće. Referentne vrednosti FT4 u trudnoći mogu zavisiti od gestacijske nedelje, ali i od laboratorije gde se vrši ispitivanje.
Smatra se da optimalne vrednosti FT4 hormona u I trimestru iznose 9,0 – 25,7 pmol/L, dok u II i III trimestru iznose 6,4 – 20,6 pmol/L.
Koji simptomi prate nizak ili snižen FT4 hormon?
Nizak ili snižen FT4 hormon obično ukazuje na hipotireozu, stanje u kojem štitna žlezda proizvodi nedovoljno hormona tiroksina. Najčešće pogađa žene preko 60 godina, ali često simptomi u početnom stadijumu mogu potpuno izostati.
Specifični znaci koji prate snižen FT4 hormon mogu se javiti u vidu:
- Hroničnog umora i iscrpljenosti
- Čestih promena raspoloženja
- Otežane koncentracije i zaboravnosti
- Otečenosti u licu, rukama, stopalima
- Gojaznosti ili teškoća u mršavljenju
- Bolova u mišićima, opšte slabosti
- Stalnog osećaja hladnoće
- Promena na koži i kosi
- Otežanog varenja
- Povećanja štitne žlezde itd.
Navedeni simptomi mogu varirati između osoba, dok ih neki ne moraju nužno osećati.
Ukoliko imate sumnje na nepravilan rad štitne žlezde, važno je konsultovati se sa lekarom radi pravilne dijagnoze i lečenja.
Zakažite FT4 analizu u LaboMedica poliklinici i laboratoriji
Ukoliko osećate hroničan umor, promene raspoloženja ili primetite neobjašnjivo gojenje ili mršavljenje, možda je vreme da proverite rad svoje štitne žlezde, jer je ona važna za celokupno zdravlje organizma.
Zato ne čekajte da se simptomi pogoršaju, već ukažite poverenje najboljima i postanite deo porodice LaboMedica poliklinike i laboratorije, koja sa velikom pažnjom, stručnošću i posvećenošću sprovodi kompletne endokrinološke i druge preglede, kao i preciznu FT4 analizu, ključnog hormona za regulaciju metabolizma.
Da biste bili korak bliže održavanju ravnoteže svog zdravlja, potreban vam je dobar saveznik, a njega još danas možete pronaći u našem LaboMedica timu.