RADNO VREME 11.11.2024. 7.00-20.00. SARAĐUJEMO SA SVIM OSIGURAVAJUĆIM KUĆAMA.

Kalcijum

Kalcijum je esencijalni mineral koji igra važnu ulogu u održavanju zdravlja i pravilnog funkcionisanja organizma. On je najzastupljeniji mineral u telu čoveka, učestvujući čak 99% u strukturi kostiju i zuba. Preostalih 1% kalcijuma nalazi se u mekim tkivima i vanćelijskim tečnostima. 

Kako se ovaj mineral ne proizvodi u organizmu čoveka, potrebno ga je unositi putem namirnica koje su bogate kalcijumom, jer svaka promena u njegovoj koncentraciji može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. 

Kada se radi analiza nivoa kalcijuma?

Analiza nivoa kalcijuma najčešće se preporučuje kada postoji sumnja na poremećaje metabolizma ovog minerala (poput hipokalcemije ili hiperkalcemije), kod simptoma povezanih sa problemima paratireoidne žlezde, bubrežnim bolestima ili kostima (dijagnostika i praćenje osteoporoze), kao i praćenje efekata određenih lekova (diuretika, kortikosteroida, antikonvulziva itd.).

Takođe, analiza kalcijuma je važna i vrši se kod procene nutritivnog statusa (poremećaji ishrane, unos hrane siromašne kalcijumom), procene rizika od kardiovaskularnih bolesti, kao i praćenje stanja kod malignih oboljenja. 

BR06

Brisevi za muškarce Extra

Uretralni bris sa Kandidom i 4 analize: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Gonokok

-52%
5.680 din
2.700 din
BR07

Brisevi za muškarce Premium

Uretralni bris sa 6 analiza: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Gonokok, Trihomonas, Kandida

-48%
6.380 din
3.300 din
PR05

Urološki paket

Urološki pregled sa ultrazvukom urotrakta

-46%
7.000 din
3.800 din
PR07

Urološki pregled I ultrazvuk sa analizama 

Urološki pregled i ultrazvuk sa analizama  PSA, Free PSA, Index PSA

-48%
9.300 din
4.800 din
TM02

PSA, idex i free PSA

PSA tumor marker prostate sa free PSA i indexom PSA

-22%
2.310 din
1.800 din

Značaj kalcijuma u organizmu

Kao jedan od najvažnijih minerala, značaj kalcijuma je višestruk za mnogobrojne fiziološke procese u telu, pravilnu strukturu i rad mnogih organa. Kalcijum utiče na:

Zdravlje kostiju i zuba 

Kalcijum kao osnovni gradivni element kostiju i zuba, neophodan je u izgradnji i održavanju jake koštane strukture. Tokom života, kalcijum pomaže u stvaranju koštane mase, naročito tokom detinjstva, adolescencije i ranom odraslom dobu, dok u kasnijim godinama on pomaže u sprečavanju gubitka mase koštanog sistema i smanjenju rizika od osteoporoze. 

Funkciju mišića

Kalcijum je važan i za normalno funkcionisanje mišića, omogućujući njihovo kontrahovanje i opuštanje, što predstavlja osnovni proces koji omogućuje kretanje, disanje, pa čak i pravilan rad srca. Nedostatak kalcijuma može dovesti do grčeva u mišićima i opšte slabosti. 

Prenos nervnih impulsa između ćelija

Kalcijum omogućuje oslobađanje neurotransmitera, što je neophodno za komunikaciju između nervnih ćelija. Ovo je posebno značajno za koordinaciju pokreta, refleksa, kao i kognitivne procese, poput pamćenja i učenja. 

Aktivaciju određenih enzima i hormonskih funkcija

Kalcijum učestvuje u regulaciji metaboličkih procesa, uključujući oslobađanje insulina i funkciju paratireoidnog hormona PTH, koji je važan u kontroli nivoa kalcijuma u krvi. 

Zgrušavanje krvi

Kalcijum aktivira određene faktore koagulacije, koji pomažu u formiranju krvnog ugruška, čime se sprečava prekomerno krvarenje prilikom povreda. 

Održavanje zdravlja srca i krvnih sudova

Kalcijum pomaže u održavanju kardiovaskularnog zdravlja, utičući na kontrahovanje srčanog mišića, što je važno za održavanje normalnog krvnog pritiska i rada srca. 

Simptomi nedostatka kalcijuma

Nedostatak kalcijuma, poznat i kao hipokalcemija, može izazvati različite simptome koji utiču na brojne funkcije u organizmu:

  • Pojava grčeva i bolova u mišićima, naročito u nogama
  • Osećaj slabosti i umora
  • Trnjenje i peckanje u prstima, stopalima i oko usta
  • Povećana nervoza, anksioznost, pojava depresije
  • Problemi sa koncentracijom i pamćenjem
  • Bolovi u kostima i zglobovima, najčešće u donjem delu leđa i nogama
  • Slabe, krhke kosti
  • Problemi sa zubima (pojava karijesa, osetljivost zuba, gubitak zubne gleđi, nepravilno formiranje zuba kod dece)
  • Pojava aritmije i niskog krvnog pritiska
  • Suva koža i lomljivi nokti
  • Grčevi i bolovi u stomaku
  • Nepravilni menstrualni ciklusi
  • Disfunkcija paratireoidne žlezde itd. 

Nedostatak kalcijuma može imati ozbiljne posledice po zdravlje, pa su prepoznavanje simptoma i rana dijagnostika ključni za sprečavanje daljih komplikacija i održavanje normalne koncentracije kalcijuma u organizmu. Zato, ukoliko osetite neke od navedenih tegoba, obratite se lekaru za dalji medicinski tretman. 

Laboratorijske analize: kalcijum cena

Kalcijum ukupni 170 din
Kalcijum-jonizovani 400 din
Kalcijum 150 din
Kalcijum 24h 150 din
Ukupna cena: 870 din

Simptomi viška kalcijuma u organizmu

Višak kalcijuma naziva se hiperkalcemija i može biti znak drugih ozbiljnijih zdravstvenih problema. Simptomi koji se pritom mogu javiti su: 

  • Mučnina i povraćanje
  • Gubitak apetita
  • Bol u abdomenu i zatvor
  • Učestalo mokrenje
  • Bubrežni problemi (kamenje u bubrezima, oštećenje bubrega)
  • Pojačana žeđ
  • Pojava aritmije i povišenog krvnog pritiska
  • Problemi sa vidom
  • Grčevi, bolovi i slabost mišića ruku i nogu
  • Umor, dezorjentisanost, promene raspoloženja
  • Bolovi u kostima i smanjenje koštane mase 
  • Suva koža i svrab
  • Disfunkcija paratireoidne žlezde (hiperparatireoidizam) itd.

U slučajevima pojave navedenih simptoma koji mogu ukazivati na višak kalcijuma, neophodno je javiti se lekaru, koji će preduzeti određene medicinske korake i sprečiti dalje komplikacije.

Kako se vrši analiza kalcijuma?

Analiza kalcijuma predstavlja dijagnostičku proceduru koja pomaže u proceni i praćenju koncentracije kalcijuma u organizmu. U LaboMedica poliklinici i laboratoriji analizu kalcijuma možete obaviti testiranjem uzorka krvi ili urina, u zavisnosti od vaših potreba i zdravstvenog stanja.

Kako se pripremiti za analizu?

Priprema za analizu zahteva određene mere, kojih bi se trebalo pridržavati pre davanja uzorka. Preporuka je da se suzdržavate od hrane i pića minimum 8 sati pre analize, kao i da pijete dovoljne količine vode kako ne biste dehidrirali. Ukoliko koristite lekove, suplemente ili određene preparate, trebalo bi se konsultovati lekara o njihovom uticaju na rezultate testiranja. Dan pre analize trebalo bi izbegavati intenzivnu fizičku aktivnost. 

Kod pacijenata koji prikupljaju 24-časovni urin, uzorak se uzima tokom celog dana. Posuda mora da bude sterilna i prva jutarnja mokraća se izlučuje van nje. Urin se čuva na hladnom mestu i sledećeg dana se uzorak dostavlja laboratoriji. Tokom uzorkovanja, važno je da se dovoljno hidrirate. 

Procedura vađenja krvi za analizu

Kako bi rezultati bili pouzdani, važno je sprovesti navedeve pripreme pre vađenja krvi. Uzorak se najčešće daje u ranim jutarnjim časovima, venskim putem. 

Vrste analiza kalcijuma 

U LaboMedica poliklinici i laboratoriji možete odraditi testiranje na totalni, odnosno ukupni kalcijum i slobodni kalcijum.

Ukupni kalcijum je standardni test koji meri ukupnu količinu kalcijuma u krvi, uključujući i kalcijum vezan za proteine (albumin) i slobodni (jonizovani) kalcijum. Koristi se za opštu procenu nivoa kalcijuma u organizmu i može pomoći pri dijagnostifikovanju različitih poremećaja. 

Slobodni ili jonizovani kalcijum je vrsta specifičnog testa, koji meri kalcijum koji nije vezan za proteine u krvi. Jonizovani kalcijum je biološki aktivan i ima direktni uticaj na telesne funkcije. Koristi se za tačnu procenu aktivnog kalcijuma u organizmu.

Kalcijum u urinu 24h

Analiza kalcijuma u urinu tokom 24h koristi se za procenu količine kalcijuma koja se izlučuje putem mokraće. Ona može pomoći u dijagnostifikovanju problema sa metabolizmom kalcijuma ili bubrežnom funkcijom. 

Referentne vrednosti za nivo kalcijuma u krvi

Referentne vrednosti za nivo kalcijuma u krvi služe kao standard prilikom procene zdravstvenog stanja pojedinca. Ove vrednosti mogu varirati u zavisnosti od starosti, opšteg zdravlja pacijenta, kao i laboratorije koja vrši analize. 

Referentne vrednosti ukupnog kalcijuma iznose:

Kod odraslih: 2,1 – 2,6 mmol/L

Kod dece (različitih starosnih grupa): 

  • novorođenčad (0 do 10 dana): 2,0 – 2,7 mmol/L
  • odojčad (10 dana – 2 godine): 2,2 – 2,7 mmol/L
  • deca (2 – 12 godina): 2,2 – 2,7 mmol/L
  • adolescenti (12 – 18 godina): 2,2 – 2,6 mmol/L.

Referentne vrednosti jonizovanog kalcijuma:

Kod odraslih: 1,1 – 1,3 mmol/L

kod dece:

  • novorođenčad: 1,0 – 1,3 mmol/L
  • odojčad i deca: 1,1 – 1,4 mmol/L.

Uzroci odstupanja od normalnih vrednosti

Odstupanja nivoa kalcijuma u krvi od normalnih vrednosti mogu ukazivati na različite zdravstvene probleme. Razumevanje uzroka koji dovode do hipokalcemije ili hiperkacemije, omogućuje lekarima da precizno postave dijagnozu i odrede odgovarajući tretman.

Razlozi za nizak nivo kalcijuma (hipokalcemija)

Hipokalcemija se javlja kada nivo kalcijuma u krvi padne ispod normalnih vrednosti. Najčešći razlozi ovog poremećaja mogu biti deficit vitamina D, hipoalbuminemija (nedostatak proteina albumina), hipoparatireoidizam, hronična bubrežna insuficijencija, nedovoljan unos kalcijuma putem hrane, akutni pankreatitis, korišćenje određenih lekova (diuretici, kortikosteroidi itd.) i drugo.

Razlozi za visok nivo kalcijuma (hiperkalcemija)

Kada je nivo kalcijuma u krvi viši od referentnih vrednosti, tada se javlja hiprekalcemija. Uzročnici ovog poremećaja mogu biti različiti: hiperparatireoidizam, maligniteti (karcinom dojke, pluća, multipli mijelom), prekomerni unos vitamina D, sarkoidoza, prekomerni unos kalcijuma putem ishrane, dehidratacija, korišćenje određenih lekova (litijum, diuretici), hronične bolesti bubrega, nasledni poremećaji i drugo. 

Dnevna doza kalcijuma

Preporučene dnevne doze kalcijuma obezbeđuju optimalan unos ovog minerala, kako bi se sprečile potencijalne komplikacije i osigurala adekvatna funkcija svih telesnih sistema. One zavise od starosne dobi i pola osobe:

  • Kod odraslih muškaraca i žena (19 – 50 godina): 1000 mg dnevno
  • Kod muškaraca (51 – 70 godina): 1000 mg dnevno
  • Kod žena (51 – 70 godina): 1200 mg dnevno
  • Odrasli preko 70 godina: 1200 mg dnevno
  • Kod beba do 6 meseci: 200 mg dnevno
  • Kod beba (7 – 12 meseci): 260 mg dnevno
  • Kod dece (1 – 3 godine): 700 mg dnevno
  • Kod dece (4 – 8 godina): 1000 mg dnevno
  • Kod dece i adolescenata (9 – 18 godina): 1300 mg dnevno
  • Kod trudnica i dojilja (ispod 18 godina): 1300 mg dnevno
  • Trudnice i dojilje (19 – 50 godina): 1000 mg dnevno.

U kojim namirnicama ima kalcijuma?

Kalcijum se može pronaći u brojnim namirnicama, kao što su mleko i mlečni proizvodi (jogurt, sir), zeleno lisnato povrće (kelj, brokoli, spanać), orašasti plodovi (bademi), ribe sa kostima (losos, sardine), morski plodovi, žitarice i sokovi obogaćeni ovim mineralom. 

Raznovrsna hrana bogata kalcijumom može pomoći u zadovoljavanju dnevnih potreba za ovim esencijalnim mineralom. Njihovo redovno konzumiranje doprinosi zdravlju kostiju i zuba, pravilnom funkcionisanju mišića i nervnog sistema. 

Kako nadoknaditi manjak kalcijuma?

Manjak kalcijuma može se nadoknaditi poboljšanjem ishrane i unosom namirnica bogatih ovim mineralom, a slučajevima gde to nije dovoljno, lekari mogu preporučiti suplementaciju, kao i promene u načinu života (povećanje unosa vitamina D, fizička aktivnost, izbegavanje pušenja i prekomerne konzumacije alkohola) i lekove za povećanje nivoa kalcijuma. 

Kako smanjiti visok kalcijum u krvi?

Smanjenje visokog nivoa kalcijuma u krvi obuhvata ograničavanje unosa hrane bogate kalcijumom i suplemenata, povećanje unosa tečnosti, korišćenje lekova koji pomažu u regulaciji nivoa kalcijuma, promene u načinu života (fizička aktivnost, izbegavanje alkohola i pušenja), kao i lečenje osnovnog uzroka hiperkalcemije. 

Primenom preventivnih mera i redovnih analiza, može se doprineti održavanju optimalnog nivoa kalcijuma u organizmu. 

Kalcijum je veoma važan mineral, čiji deficit ili prekomerna količina u krvi može izazvati brojne zdravstvene probleme i onemogućiti pravilno funkcionisanje organizma. Zato je redovno praćenje njegovog nivoa kroz laboratorijske analize i lekarske konsultacije od suštinskog značaja za uspostavljanje balansa ovog minerala u telu. 

LaboMedica tim je tu da vam pomogne da očuvate svoje zdravlje. Zato još danas zakažite analize i preglede u LaboMedica poliklinici i laboratoriji i budite odgovorni prema sebi i svojim najmilijima. 

 

Kontakt