Tokom reproduktivnog doba, svaka žena se barem jednom susrela sa vaginalnim problemima. Među najčešćim infekcijama izdvaja se bakterijska vaginoza, koja se javlja kao rezultat disbalansa u normalnoj vaginalnoj flori.
Ona može izazvati različite neugodne tegobe, koji ukoliko se na vreme ne leče, mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, naročito u trudnoći.
Zato su redovni ginekološki pregledi, pravovremeno prepoznavanje simptoma i lečenje bakterijske vaginoze važni za sprečavanje komplikacija i očuvanje reproduktivnog zdravlja.
Šta je bakterijska vaginoza?
Bakterijska vaginoza predstavlja uobičajeno vaginalno stanje, koje karakteriše poremećaj vaginalne flore usled dejstva različitih bakterija.
Normalnu floru vagine čine oko tridesetak vrsta bakterija, među kojima dominiraju tzv. dobre bakterije iz roda Lactobacillus, koje održavaju normalnu pH vrednost vagine i štite od mikroba. Međutim, kada dođe do narušavanja ravnoteže i promene kiselosti u mikroflori vagine, broj dobrih bakterija – laktobacila se smanjuje, dok se broj anaerobnih bakterija povećava.
Bakterijska vaginoza se može javiti u bilo kom periodu života, ali su najizloženije seksualno aktivne žene. Ipak, ova infekcija ne pripada polno prenosivim bolestima, pa se ne može dobiti seksualnim kontaktom.
Brisevi za žene Extra
Vaginalni bris sa Kandidom i 3 dodatne analize: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma
Brisevi za žene Premium
Vaginalni i cervikalni bris sa 6 dodatnih analiza: Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma, Gonokok, Trihomonas, Kandida
Ginekološki paket Standard
Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija
Ginekološki paket Extra
Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, 3 brisa (Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma)
Ginekološki paket Premium
Ginekološki pregled, ginekološki ultrazvuk, PAPA, kolposkopija, 3 brisa (Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma), ultrazvuk dojki
Koji su faktori rizika za bakterijsku vaginozu?
Faktori rizika za razvoj bakteriske vaginoze uključuju različita zdravstvena stanja, okolnosti i ponašanja, koja mogu doprineti narušavanju ravnoteže mikroflore vagine:
Higijenske navike – preterano korišćenje irigatora i ispiranje vagine, kao i korišćenje agresivnih sapuna i sredstava za higijenu mogu menjati pH vrednost vagine i narušiti prirodnu ravnotežu bakterija.
Seksualna aktivnost – učestalo menjanje seksualnih partnera, kao i nezaštićeni seksualni odnosi mogu doprineti disbalansu bakterija.
Hormonske promene – pojave kao što su menstruacija, trudnoća ili menopauza dovode do promena u nivoima hormona, što može povećati rizik od bakterijske vaginoze.
Upotreba antibiotika – antibiotici mogu uništiti ne samo štetne bakterije, već i laktobacile, što može dovesti do pojave bakterijske vaginoze.
Upotreba intrauterinih uložaka, odnosno spirale – može povećati rizik od razvoja bakterijske vaginoze.
Oslabljen imuni sistem – osobe sa lošim opštim zdravstvenim stanjem mogu biti podložnije razvoju bakterijske vaginoze.
Simptomi bakterijske vaginoze
Bakterijska vaginoza može imati različite simptome, koji variraju od blagih do izraženih. Među najčešćim simptomima izdvajaju se:
Neprijatan miris vaginalnog sekreta – često ga opisuju kao riblji miris, koji se pojačava nakon seksualnog odnosa
Povećana količina sekreta – promene u izgledu, boji i intenzitetu vaginalnog sekreta. Sekret može biti beo, sivkast ili žućkast i ređi je od normalnog vaginalnog iscetka.
Svrab i iritacija – može se javiti blagi ili umereni svrab u vaginalnom području, a povremeno može doći do iritacije i peckanja, naročito tokom mokrenja.
Bol ili nelagodnost tokom seksualnog odnosa – može se javiti kao simptom kod nekih žena.
Aanalize i pregledi za bakterijsku vaginozu
Kako se simptomi bakterijske vaginoze razlikuju u odnosu na druge vaginalne infekcije?
Za razliku od gljivičnih infekcija (kandidijaze), koje obično uzrokuju gust, beo i sirast vaginalni sekret praćen intenzivnim svrabom, crvenilom i oticanjem ili trihomonijaze, koja može izazvati zelenkasto-žuti, penušavi sekret sa neprijatnim mirisom, intenzivnim svrabom, iritacijom i bolom tokom mokrenja, bakterijska vaginoza se najviše ističe i prepoznaje po karakterističnom mirisu ribe i homogenom, ređem sekretu. Svrab i iritacija su blaži od pomenutih infekcija.
Razlikovanje simptoma je važno radi pravilne dijagnoze i lečenja. Ukoliko primetite bilo kakve tegobe, preporučuje se konsultacija sa lekarom, kako bi se identifikovao problem i odredio adekvatan tretman.
Dijagnoza bakterijske vaginoze
Da bi se utvrdila dijagnoza bakterijske vaginoze, potrebno je sprovesti ginekološki pregled i određene laboratorijske testove.
Kompletni ginekološki pregled sa laboratorijskom analizom možete odraditi u LaboMedica poliklinici i laboratoriji, koja posvećuje punu pažnju pružanju sveobuhvatne dijagnostike, što omogućuje brzu i efikasnu identifikaciju bakteriske vaginoze, kao i planiranje odgovarajuće terapije.
Metode dijagnostikovanja bakterijske vaginoze
Dijagnostifikovanje bakterijske vaginoze uključuje nekoliko laboratorijskih metoda, pomoću kojih se može identifikovati i potvrditi prisustvo ove infekcije:
Vaginalni bris – podrazumeva uzimanje uzorka vaginalnog sekreta, koji se potom ispituje pod mikroskopom. Prisustvo epitelnih ćelija prekrivenih bakterijama je jedan od glavnih indikatora bakterijske vaginoze.
pH test – normalna pH vrednost vagine iznosi između 3,8 i 4,5. Kod bakterijske vaginoze, pH je obično povišen (iznad 4,5). Testiranje se vrši pomoću pH papira, koji se stavlja unutar vagine, a zatim se upoređuje prema skali boja.
Aminski test – ova vrsta testiranja uključuje dodavanje kalijum-hidroksida u uzorak vaginalnog sekreta, pri čemu u dodiru sa anaerobnim bakterijama dolazi do oslobađanja amina. Amini uslovljavaju pojavu jakog ribljeg mirisa. U tom slučaju, test je pozitivan i ukazuje na prisustvo bakterijske vaginoze.
Kokobacili kao pokazatelj u brisu
Kokobacili predstavljaju vrstu bakterija koje su često prisutne u brisu žena sa bakterijskom vaginozom i njen su značajni pokazatelj. Njihovo prisustvo u velikom broju u vaginalnom brisu, omogućava precizno dijagnostifikovanje i odgovarajuće lečenje infekcije.
Ipak, prisustvo kokobacila u brisu nije samo po sebi dovoljno za dijagnozu bakterijske vaginoze, ali je važan deo ukupne kliničke slike i uglavnom se kombinuje sa drugim testovima (pH test, aminski test).
Epitelne ćelije u brisu i njihova uloga u dijagnostici
Epitelne ćelije imaju važnu ulogu u dijagnostici bakterijske vaginoze, posebno kada su prekrivene bakterijama. Njihovo identifikovanje u vaginalnom brisu omogućuje precizno postavljanje dijagnoze i razlikovanje bakterijske vaginoze od drugin vaginalnih infekcija.
Njihova uloga ogleda se u činjenici da se epitelne ćelije prekrivene anaerobnim bakterijama odlikuju zrnastim izgledom pod mikroskopom, što ih čini jednim od glavnih dijagnostičkih kriterijuma za raspoznavanje bakterijske vaginoze.
Šta su epitelne ćelije u brisu?
Epitelnim ćelijama nazivaju se ćelije koje oblažu površine organa, formirajući zaštitnu barijeru. U kontekstu vaginalnog zdravlja, one oblažu unutrašnju površinu vagine i cerviksa.
U zdravoj vagini, epitelne ćelije su važne za održavanje tkiva i zaštitu od patogena. One su obložene normalnom vaginalnom florom, koja podrazumeva laktobacile. Laktobacili predstavljaju korisne bakterije koje proizvode mlečnu kiselinu, održavajući nisku pH vrednost vagine i na taj način sprečavaju rast štetnih bakterija.
Epitelne ćelije u brisu prisutne su i kod zdravih žena i normalno su prekrivene bakterijama laktobacilima. Problem nastaje kada se vaginalna flora poremeti, što dovodi do prekrivanja epitelnih ćelija anaerobnim bakterijama i menja njihov izgled.
Kako se leči bakterijska vaginoza?
Bakterijska vaginoza može se uspešno lečiti uz odgovarajući medicinski pristup. Lečenje je neophodno ne samo zbog eliminacije tegoba, već i zbog sprečavanja mogućih komplikacija.
U lečenju koristi se antibiotska terapija u obliku tableta, vaginaleta ili krema (metronidazol, klindamicin, tinidazol itd.), probiotici koji sadrže Lactobacillus sojeve i drugo.
Uz terapiju, važno je pridržavati se i određenih mera – korišćenje blagih sapuna i kupki, izbegavanje ispiranja vagine, redovno održavanje higijene, korišćenje zaštite tokom seksualnih odnosa itd. Takođe, redovni ginekološki pregledi i praćenje simptoma mogu pomoći u postizanju najboljih rezultata i očuvanju vaginalnog zdravlja.
Moguće komplikacije ako se ne leči na vreme
Ako se bakterijska vaginoza ne leči, to može dovesti do nekoliko ozbiljnih komplikacija koje mogu negativno uticati na žensko reproduktivno zdravlje:
Povećan rizik od polno prenosivih infekcija – osetljivost na infekcije poput hlamidije, gonoreje, trihomonijaze, HIV virusa itd.
Komplikacije u trudnoći – prevremeni porođaj, niska porođajna težina, postporođajne infekcije materice
Infekcije nakon hirurškog zahvata – bakterijska vaginoza može povećati rizik od infekcija nakon ginekoloških zahvata, poput abortusa ili histerektomije.
Ponovna pojava bakterijske vaginoze – infekcija se često vraća, posebno ako se ne leči pravilno.
Bakterijska vaginoza predstavlja uobičajenu infekciju koja se javlja usled disbalansa u vaginalnoj flori. Praćena je neprijatnim simptomima, međutim, ponekad ti simptomi mogu izostati. Zato je njeno pravovremeno prepoznavanje i lečenje od ključnog značaja za sprečavanje ozbiljnijih komplikacija.
Konsultacija sa lekarom, redovni ginekološki pregledi i laboratorijska testiranja mogu značajno poboljšati kvalitet života žena, smanjiti rizik od opasnih zdravstvenih stanja i očuvati reproduktivno zdravlje.
Zahvaljujući timu stručnjaka i korišćenju najsavremenije opreme i tehnike, LaboMedica poliklinika i laboratorija nudi kompletne ginekološke preglede i analize, koji garantuju pouzdane rezultate, konsultaciju i podršku, u cilju postavljanja precizne analize i mogućnostima lečenja.
Zato iskoristite priliku i zakažite svoj pregled u LaboMedica poliklinici i laboratoriji još danas i utičite na očuvanje svog reproduktivnog zdravlja.